Monosodyum glutamatin (MSG) tilapia (oreochromis niloticus L) yavrularının büyüme, yem değerlendirme ve vücut kompozisyonuna etkileri
The Effect of monosodium glutamate (MSG) on growth, feed efficieny and body composition of nile tilapia (oreochromis niloticus L.) fry
- Tez No: 104354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURTAZA ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MONOSODYUM GLUTAMATE* (MSG) TİLAPİA (Oreochromis niloticus L.) YAVRULARININ BÜYÜME, YEM DEĞERLENDİRME VE VÜCUT KOMPOZİSYONUNA ETKİLERİ Hasan Alper ELEKON ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Sü Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Murtaza ÖLMEZ Bu çalışmada, %34,39 ham protein ve 3000 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde balık ununa dayalı olarak hazırlanan kontrol grubu yemi ve bu yeme sırasıyla 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 mg/kg düzeylerinde monosodyum glutamat ilave edilmiş deneme yenileriyle beslenen tilapia (0. niloticus) yavrularını 90 gün süre ile beslemenin; büyüme, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oranı, kondüsyon aktörü, hepatosomatik indeks, vücut kompozisyonu ve yaşama oranına etkileri belirlenmiştir. Denemede, en iyi canlı ağırlık kazancı, boyca büyüme ve protein etkinlik oranı monosodyum glutamat (MSG) ilave edilmeyen kontrol grubundan sağlanmıştır. Yem değerlendirme oranı açısından kontrol grubu (1,31 ±0,01) ile farklı oranlarda monosodyum glutamat içeren gruplar (1,31±0,01-1,43±0,08) arasında önemli bir farklılık görülmemiştir (P>0,05). Farklı oranlarda monosodyum glutamat ilavesi deneme gruplarının hepatosomatik indekslerinde (HSI) artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF MONOSODIUM GLUTAMATE (MSG) ON GROWTH, FEED EFFICIENCY AND BODY COMPOSITION OF NILE TILAPIA (Oreochromis niloticus L.) FRY Hasan Alper ELEKON Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Murtaza ÖLMEZ In this study, the effects of feed prepared on the base of fish meal and containing %34,39 crude protein and 3000 kcal/kg digestible energy (control) and the feed containing additional 1000, 2000, 3000, 4000, 5000 mg/kg monosodhim glutamate (MSG) on the growth, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, condition factor, hepatosomatic index, body composition and survival rate were determined in the tilapia (O. niloticus L.) for 90 days, In the experiments the best results for weight gain, total length growth and protein efficiency ratio were obtained from the control group, that has no additional monosodhim glutamate (MSG) ingredient. Between the feed conversion ratios for the control group (1,31+0,01) and the groups that had additional MSG at different levels (1,31±0,01-1,43±0,08), no significant differences were observed (P>0.05). Following to the monosodium glutamate (MSG) addition at the different levels, increased hepatosomatic index values (HSI) among the treatments were observed.