Boş çekirdekli sofralık üzüm çeşitlerinin melezleme ıslahında in ovulo embriyo kültüründen yararlanma olanakları
In ovulo embryo culture for cross-breeding studies of empty seeded table grape cultivars
- Tez No: 104372
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Doktora Tezi BOŞ ÇEKİRDEKLİ SOFRALIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNİN MELEZLEME ISLAHINDA İN OVULO EMBRİYO KÜLTÜRÜNDEN YARARLANMA OLANAKLARI Ayfer KARLI İLBAY Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dab rianışmnn; Prnf.Th- Hamın ÇF,T,fK Bu araştırmada, ülkemizin önde gelen softalık üzüm çeşitlerinden, boş çekirdekli Bozcaada Çavuşu ve Beyaz Çavuş ile erkenci, çekirdekli ve yüksek oranda boş çekirdeklilik gösteren Cardinal'in melezleme ıslahı programlarında ana ebeveyn olarak etkinliğini arttırmak için in ovulo embriyo kültürü tekniğinin kullanılma olanakları üzerinde çalışılmıştır. Bu çeşitlere tozlayıcı olarak seçilen Sultani Çekirdeksiz ve Alphonse Lavallee sofralık üzüm çeşitleri ile yapılan melezlemelerden elde edilen meyve tutum oranlan kombinasyonlara göre % 67.6 (Beyaz Çavuş x AXavallee) ile % 42.0 (Bozcaada Çavuşu x A. Lavallee) arasında değişim göstermiştir. Tozlanmadan 42 ve 60 gün sonra (T42GS ve T60GS) olmak üzere iki donemde çıkarılan ovuller, büyümeyi düzenleyici katkılı katı Nitsch, E20 A ve 1/2 MS ortamlarına dikilerek kültüre alınmışlardır. Araştırmada en yüksek sayıda embriyo izolasyonları, Beyaz Çavuş x AXavallee için tozlanmadan 60 gün sonra 1/2 MS ortamına (6 adet), Beyaz Çavuş x S.Çekirdeksiz için 60 gün sonra Nitsch ortamına (10 adet), Bozcaada Çavuşu x AXavallee için 60 gün sonra E20A (12 adet) ve Bozcaada Çavuşu x S.Çekirdeksiz için ise 42 gün sonra Nitsch (9 adet), Cardinal x AXavallee için 60 gün sonra 1/2 MS (22 adet), Cardinal x S.Çekirdeksiz için 42 gün sonra 1/2 MS (16 adet) ortamlarma dikilen ovullerden elde edilmiştir. Ayrıca, Cardinal x AXavallee ve Cardinal x S.Çekirdeksiz kombinasyonlarında poliembriyoniye de rastlanmıştır. Kombinasyonlara göre in ovulo embriyolara ait en yüksek çimlenme oranlan; Beyaz Çavuş x AXavallee için tozlanmadan 60 gün sonra Nitsch (%33.3), Beyaz Çavuş x S.Çekirdeksiz için 60 gün sonra Nitsch (% 100.0), Bozcaada Çavuşu x AXavallee için 60 gün sonra E20A (%41.6) ve Bozcaada Çavuşu x S.Çekirdeksiz için ise 60 gün sonra E20A (%55.6), Cardinal x AXavallee için 42 gün sonra E20A (%37.5), Cardinal x S.Çekirdeksiz için 42 gün sonra 1/2 MS (%53.3) ortamlarma dikilen embriyolardan elde edilmiştir. Ana ebeveyn olarak kullanılan çeşitlerden Beyaz Çavuş için Nitsch, Cardinal için E20A ile 1/2 MS ve Bozcacada Çavuşu için ise E20A ortamları embriyo çimlenmesi yönünden en iyi sonuçlan vermiştir. Tam bitkiye dönüşüm oranlarına ait en yüksek değerler %100.0 ile T60GS Nitsch ve T42GS 1/2 MS ortamına dikilen Beyaz Çavuş x AXavallee, T42GS veT60GS E20A artanıma dikilen Beyaz Çavuş x S.Çekirdeksiz, T42GS Nitsch ve T42GS 1/2 MS ve T60GS E20A ortamlarma dikilen Bozcaada Çavuşu x S.Çekirdeksiz ile T60GS Nitsch ortamına dikilen Cardinal x S.Çekirdeksiz melez kombinasyonlarına ait çimlenen embriyolardan elde edilmiştir. Bu değerleri sırasıyla, T60GS 1/2 MS (%75.0) ortamına dikilen Cardinal x AXavallee ile T60GS E20A ortamına dikilen Bozcaada Çavuşu x AXavallee (%60.0) melezlerinden elde edilen değerler izlemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Vttis vtnifera L, sofralık üzümler, boş çekirdeklilik, embriyo kültürü, melezleme islam, in ovulo embriyo kültürü
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to improve the efficiency of cross-breeding programs of two Turkish empty-seeded table grape cultivars (Beyaz Çavuş and Bozcaada Çavuşu), and Cardinal, which is an introduced early ripening tablegrapecultivar, by use of m ov^o-embryo culture. Sultani Çekirdeksiz and Alphonse Lavallee were used as pollinator varieties. Fruit-set ratios of above-mentioned cross combinations ranged from 66.7% (Beyaz Çavuş x AXavallee) to 42.0% (Bozcaada Çavuşu x A. Lavallee). Ovules excised 42 and 60 days after pollination were cultured on solid Nitsch, E20A and 1/2 MS supplied with growth regulators. Highest numbers of isolated embryos were obtained from the ovules cultured on 1/2 MS 60 days after pollination (da.p.) (6 embryos) for Beyaz Çavuş x AXavallee; on Nitsch 60 d.a.p. (10 embryos) for Beyaz Çavuş x S.Çekirdeksiz;, on E20A 60