Yenice (Haymana) civarındaki volkanik kayaçların mühendislik özellikleri ve yapı taşı olarak kullanılabilirliği
Investigation of the engineering properties of volcanic rocks in the vicinity of Yenice (Haymana) and their usuability as building stone
- Tez No: 104373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİCE (HAYMANA) CİVARINDAKİ VOLKANİK KAYAÇLARIN MÜHENDİSLİK ÖZELLİKLERİ VE YAPI TAŞI OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ Göksün TAMZARALIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Aydın ÖZSAN Bu tez çalışmasında, Yenice (Haymana) beldesindeki volkanik kayaçlarm (andezitik bazalt ve andezit), yapı taşı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla volkanik kayaçlarm jeolojik, mühendislik, petrografik ve kimyasal özellikleri saptanmıştır. Bu özellikler arasındaki ilişkiler, arazi gözlemleri ile birlikte karşılaştrnlmıştır. Sonuç olarak, andezitik bazaltların yapı taşı olarak kullanılabileceği, andezitlerin ise ayrışma derecelerine bağlı olarak kısmen yapı taşı olarak kullanılabilir nitelikte olduğu kanıtlanmıştır. 2001, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Volkanik kayaç, mühendislik özellikler, Böhme deneyi, yapı taşı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE ENGINEERING PROPERTIES OF VOLCANIC ROCKS IN THE VICINITY OF YENİCE (HAYMANA) AND THEIR USUAMLITY AS BUILDING STONE Göksün TAMZARALIOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Aydın ÖZSAN In this thesis, the use of volcanic rocks (andesitic basalt and andesite) at Yenice (Haymana) region as natural building stone was investigated. For this purpose the geological, engineering, petrographical and chemical properties of volcanic rocks were determined. Relationships between these properties together with field observations were compared. In conclusion, it was shown that andesitic basalts can be used as natural building stone while andesites can partly be used for this purpose, depending on their weathering grade. 2001, 66 pages KEY WORDS : Volcanic rock, engineering properties, Bohme test building stone. n