Bağımsızlık öncesi ve sonrasında Azerbaycan tarım sektörünün karşılaştırmalı analizi
The Comparative analysis of Azerbaijan agricultural sector in pre-and post independence periods
  1. Tez No: 104383
  2. Yazar: FLORA ŞEMİLOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAĞIMSIZLIK ÖNCESİ VE SONRASINDA AZERBAYCAN TARIM SEKTÖRÜNÜN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ Flora ŞEMİLOVA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. F. Füsun Tatlıdil Bu çalışmanın temel amacı bağımsızlık öncesi ve sonrasında Azerbaycan tarım sektörünün karşılaştırmalı olarak analizini yapmak, araştırma sonuçlan ışığında Azerbaycan tarımının güncel sorunları ile ilgili çözüm önerileri geliştirmektir. Mevcut çalışmada Azerbaycan tarım sektörünün 1941-1999 yıllan arasında performansı analiz edilmiştir. Bağımsızlıktan önce SSCB ekonomisi içerisinde merkezi yönetimin temel ihtiyaçlarına göre biçimlendirilen Azerbaycan tarım ekonomisi pamuk, üzüm, sebze, çay ve meyve yetiştiriciliğinde uzmanlaşmıştır. Buğday, patates üretimi ve hayvancılığa bağımsızlıktan önce yeterli özen gösterilmemiştir. Üretilen ürünlerin büyük çoğunluğu işlenmek için SSCB'nin diğer cumhuriyetlerine gönderilmiştir. Bağımsızlıktan sonra taran sektörünün kendine yeterli hale gelmesi için çaba sarf edilen Azerbaycan'da, diğer SSCB cumhuriyetleri ile bağlantıların kesilmesi, Ermenistan'la Yukan Karabağ bölgesi üstünde bu ülke ile mevcut savaş durumu, tarımsal altyapı yatırımlarının durması, tarımsal reformların gecikmesi, tarıma devlet desteğinin kesilmesi, ülke parasının değerlenmesinden dolayı tarım sektörünün dış rekabet gücünün zayıflaması gibi faktörler Azerbaycan taran sektörünün toplam üretim hacminin yandan fazla azalmasına neden olmuştur. Bağımsızlıktan sonra toplam üretim hacminin azalmasının temel nedenleri ortalama verimlilik düzeyinin belirgin düzeyde düşmesi ve tarımsal üretim için aynlan alanlarınazalmasıdır. Bağımsızlıktan sonra gelişme gösteren tarımsal üretim alanları hayvancılık, buğday ve patates üretimidir. Tarımsal üretimin geliştirilmesi için makroekonomik istikrarın sağlanması, kamu sektörü reformunun yapılması, dünya pazarlarına entegrasyonun hızlandırılması, girişimci kişi ve kuruluşların ortaya çıkarılması ve özendirilmesi, tarım sektörünü serbest piyasa ekonomisine uyumlaştırmak için sektörel politikaların oluşturulması, önemli destek ve altyapı hizmetlerinin yeniden yapılandırılması gerektiği önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Azerbaycan, SSCB, Sosyalist Ekonomi, Serbest Piyasa Ekonomisi, Tarım Sektörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE COMPARATIVE ANALYSIS OF AZERBAIJAN AGRICULTURAL SECTOR IN PRE- AND POST INDEPENDENCE PERIODS Flora ŞEMİLOVA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. F. Füsun Tathdil The main objective of the study is to analyze the economic performance of Azerbaijanian agriculture in pre- and post independence periods and develop solution suggestions to the existing problems of Azerbaijanian agricultural sector. The economic performance of the Azerbaijanian agricultural sector between 1941-1999 time period is analyzed in the current study. Since Azerbaijanian agriculture are shaped according to the necessities of Soviet Economy in the pre-independence period, it was focused on the production of cotton, grape, vegetables, tea and subtropical plant-growing products. The production of wheat and potatoes and livestock was overlooked in this period. The most of the agricultural products produced in the country are exported to other Soviet republics for the processing. Azerbaijan is under way to establish a self-sufficient agricultural sector after the independence. Total production volume of Azerbaijanian agricultural sector has dropped more than half in the post-independence period. This underperformance are mostly caused by some unfavorable conditions such as the loss of the connections with other former Soviet economies, the war situation with Armenia over the Nagornoy Karabakh, delays in the infrastructure investments, the government's inability toprovide sufficient support to agriculture sector, the delays in the agricultural reforms, and the loss of competitiveness due to the appreciation of the local currency. The main reasons of the dropping production volume are the declining average productivity and agricultural lands allocated to the production of specific products. The wheat, potato production and livestock have improved after independence. It is suggested that it is essential to accelerate and pay attention to the macroeconomical stabilization, public sector reform, integration to the world markets, discovering and motivating enterprisers, restructuring main support and infrastructure services in order to develop agricultural production. KEY WORDS: Azerbaijan, USSR, Socialist Economy, Free Market Economy, Agricultural Sector.