Konya İl merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeydeki 9-11 yaş grubu öğrencilerin obezite prevalansı ve bunu etkileyen etmenler
A Research on the prevalence of obesity and the affecting factors among 9-11 years old students living in various socio-economical levels in Konya
- Tez No: 104384
- Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KONYA İL MERKEZİNDE FARKLI SOSYO-EKONOMIK DÜZEYDEKİ 9-11 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERİN OBEZİTE PREVALANSI VE BUNU ETKİLEYEN ETMENLER Nazan YÜCESAN AKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme) Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seniha BASİPEK Bu araştırma, Konya il merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeyde bulunan 9-11 yaş grubu öğrencilerde obezite prevalansım saptamak ve öğrencilerin obezite durumunu etkileyebilecek bazı faktörleri belirlemek amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Araştırma, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, 802 erkek, 968 kız toplam 1770 öğrencinin boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (kg), triseps deri kıvrım kalınlığı (mm), üst orta kol çevresi (cm) ölçümleri alınmış ve obezite prevalansı beden kitle indeksi (kg/m2) referans değerlerine-NCHS (National Center of Health Statistics)'ye göre değerlendirilmiştir. Birinci aşamada BKI değerleri 85. persentilin üzerinde olan, 118 erkek öğrenci, 189 kız öğrenci olmak üzere toplam 307 öğrenci araştırmanın ikinci aşamasına dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A RESEARCH ON THE PREVALENCE OF OBESITY AND THE AFFECTING FACTORS AMONG 9-11 YEARS OLD STUDENTS LIVING IN VARIOUS SOCIO-ECONOMICAL LEVELS IN KONYA Nazan YUCESAN AKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural And Applied Science Department of Home Economics Supervisor: Prof.Dr. Seniha HASİPEK This study was designed to determine the prevalence of obesity in 9-11 aged students from various socio-economic levels and to determine some factors affecting obesity in Konya city center. Study was performed in two stages. In the first stages, height (cm), body weight (kg), triceps skinfold thickness and mid upper arm circumference (MUAC) of 1770 students (802 boys, 968 girls) were measured and prevalence of obesity was evaluated according to NCHS (National Center of Health Statistics)-BMI (kg/m2) reference values. A total of 307 students 118 boys, 189 girls, having BMI values above 85. percentile in the first stage were included to the second stage.