Tokaris sahası Adıyaman-Mardin grubu birimlerinin (Adıyaman-Kahta) rezervuar özelliklerinin bilgisayar programında değerlendirilmesi
Interterpretation of Adıyaman-Mardin group members-intokaris field (Adıyaman-Kahta)reservoir properties in a computer environment
  1. Tez No: 104394
  2. Yazar: NİHAL EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKARİS SAHASI ADIYAMAN- MARDİN GRUBU BİRİMLERİNİN (ADI YAMAN-KAHTA) REZERVUAR ÖZELLİKLERİNİN BİLGİSAYAR PROGRAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ Nihal EKER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabili Dalı Danışman: Nurettin SONEL Bu çalışma Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Adıyaman iline bağlı Kahta ilçesinin 20 km. doğusunda gerçekleştirilmiştir. Tokaris sahasındaki birkaç kuyuya ait log datalan petrofizîksel özellikleri belirlenmek üzere Elan Plus programında (Schlumberger Firmasına ait) değerlendirilmiştir. Elan Plus programıyla kuyu log datalan yorumlanarak rezervuar seviyeler belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuçta ilgilenilen zonun efektif porozitesi, toplam porozitesi, kil hacmi, formasyon suyu doygunluğu, hareketli ve kalıcı petrol miktarları bulunmuştur. Bölgede rezervuar kaya, Karaboğaz formasyonu ve Mardin Grubu Derdere, Karababa Formasyonları karbonatlarıdır. İnceleme alanındaki kuyularda üretim Mardin Grubu' nun çatlaklı dolomit ve kireçtaşlarından sağlanmaktadır. Bölgede rezervuar kalitesini ve Üretimi etkileyen en önemli parametre geçirgenliktir. Karaboğaz Formasyon'u Tokaris sahasında 5-6 % poroziteli çörtlü kireçtaşlarından oluşmuştur. Karababa-C üyesi girişten itibaren ilk 10-13 metresinin porozitesi 5.2-8.4% olan kireçtaşlarından oluşmuştur. Permeabİlitesi düşük olup 0.01 md. Civarındadır. Kuyularda bu zonda üretim ancak asideme ile mümkün olabilmektedir. Karababa-C Üyesinin alt kesimi kesif kireçtaşlarından oluşmuştur. Karababa-B Üyesi kesif kireçtaşı ve Karababa-A üyesi killi kireçtaşı olarak geçilmiştir. Derdere Formasyon'u girişten itibaren 15-28 metresinin porozitesi 1.4-5% olan kireçtaşlanyla başlar. Yer yer 10% poroziteyi bulan değerlerde görülmesine rağmen üretime ancak asitleme ile katkısı olup, kireçtaşnunaltındaki yüksek permeabiliteli dolomitler ise 5.1-9% arası parazite göstermesine rağmen N-9 kuyusunda bol çatlaklı olması nedeniyle parazite 1 6% hesaplanmıştır. Asıl Üretimin yapıldığı seviye Derdere Formasyon'umm dolomitleridir. lOSsayra ANAHTAR KELİMELER: Log, Hazne kaya., Mardin Grubu, Adıyaman, Petrofizik log karakterleri.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Master Thesis Interpretation of adiyaman- mardîn group memebers* in tokarîs field (adiyaman- kahta) reservoîr properties in a computer environment Nihal EKER University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Nurettin SONEL Tli is study has been carriedout in 20 km. east of Kahta, Adıyaman region of southeastern Anatolia. Hie log data from some wells in the Tokaris field were investigated in order to achieve the petrophysical properties under the software of Elan Plus which belongs to Schlumberger. By the help of the Elan Plus software, the well log data were interpreted to find reservoir levels. As a result, the effective porosity, shale volume, formation water saturation, movable and residual oil volumes are found in the selected zone. Reservoir rock in the study area is Karabpğaz Formation and Mardin Group Derdere, Karababa Formation carbonates. Production in the study area are from of the cracked dolomites and limestones Mardin Group. Hie most important parameter that affects reservoir quality and production rate is the permeability. Karabogaz Formation in Tokaris field has 5-6% porosity limestones. Karababa-C which is the first 10-13 meter from the ground has porosity of 5.2-8.4 % limestones. It has a permeability of 0.01 which we can say» it is very low. In the wells, the production can only be done by acidizing in these zones. Lower level of Karababa-C is made of dense limestones. Karababa-B is is dense limestone and Karababa-A is shaly limestone. Derdere Formation is made of limestones which has 1.4- 5% porosity from the first 15-28 meter. In some part we can find 10% porosity however, production can be done only by acidizing. High permeability dolomites under limestones has 5. 1-9 % porosity values. iiiBecause of the many crack in the N-9 well porosity calculated as 16%. The main production zon is the Derdere Formation dolomites. 105 pages. KEYWORDS: Log, Reservoir Rock, Mardin Group, Adıyaman, Petrophysics Log Properties. IV