Mustafa Aydın'ın haytı, sanatı ve şiirleri
Life, art and poetry of Mustafa Aydın
- Tez No: 205660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
1963 yılında Kars'ın Selim ilçesine bağlı Beyköy'de dünyaya gelenMustafa Aydın, ilkokul yıllarında birkaç dize de olsa irticalen şiirler söylemeyebaşlar. Çevresindekiler de, ruhundaki hassasiyetin ve duygusallığınfarkındadır.İlk destanını köyde yaşıtı olan bir gencin trafik kazası sonucu canvermesi üzerine yazar. Ortaokul yıllarında gurbetle tanışır. İzmir'de garsonlukve inşaat işçiliği yaparak kazandığı paralarla kendine bir saz alır ve hiçkimseden yardım almadan saz çalmayı öğrenir. Daha sonra Kars'a dönerekSarıkamış'ta lise eğitimini tamamlar. Bu arada şiir söylemeyi ve saz çalmayıda bırakmaz. Liseler arası yapılan spor ve şiir yarışmalarında birincilikler eldeeder. Sürekli rüyasında gördüğü, gönlündeki aşk ateşini alevlendiren vegönül kapısını açan karçiçeğini gerçek hayatta görür. Askerlik dönüşüvuslata ereceğini düşündüğü karçiçeğini bulamayınca kalbindeki ayrılıkacısıyla sazını alarak diyar diyar dolaşmaya başlar. İlk ödülünü 1980 yılındaAtatürk Üniversitesinin hazırlamış olduğu Âşıklar Bayramı'nda alır. Bundansonra da birçok program ve şenliğe katılarak âşıklığı kendisine kutsal birgörev edinir.1992 yılında Kültür Bakanlığında tanıştığı Melek Hanım'la evlenir.1993 yılında ilk çocuğu Ferhat İsmail, 1997 yılında da ikinci çocuğu EsraMüberra dünyaya gelir. 1998 yılında ailece Kars'a gittikleri yolculukesnasında trafik kazası geçirirler. Ailesini temel direği olan eşini oradakaybeder. Eşini gözleri önünde kaybetmesi şiirlerindeki dert ve ıstıraptemasını daha da arttırır. 1999 yılında ikinci evliliğini Sakine Hanım'la yapar.Mustafa Aydın'ın şiirleri âşık şiirinin özelliklerini gösterir niteliktedir.Şiirlerinde 4'lü, 5'li, 7'li, 8'li, 11'li, 13'lü, 14'lü, 15'li hece ölçüsünü kullanır.Çokluk bakımından birinci sırada 11'li hece ölçüsü, ikinci sırada ise 8'li heceölçüsü yer almaktadır. Kullandığı diğer ölçülerle çok sayıda şiir yazmaz. Ençok kullandığı nazım şekli olan koşmanın hem konu bakımından hem debiçim bakımından hemen hemen her çeşidiyle şiir yazar. Ona göre şiir,yetenek, birikim ve ilham sonucu yazılır.Yüksek öğrenim görmemesinerağmen kendini ve sanatını geliştirmek için çaba gösterir. Neredeyse herkonuda şiir yazar. Bunların başında aşk özellikle beşerû aşk, sosyal konular,gurbet, dert ve ıstırap, dinû konular ⦠gelmektedir. Onun şiirlerindeki beşerûaşk hayalû bir sevgiliye karşı duyulan aşk değildir. Şiirlerinde sevdiğinin bütünözelliklerini bulabiliriz. Sevdiği, bazen yaşamının bazen de acılarınınkaynağıdır. Rüşvete, yolsuzluğa, haksızlığa karşı şiirlerinde olabildiğincesesini yükseltir. Savaşın bütün acı yanları onun sazında ve sözünde dilegelir.Uzun yıllar önce Kars'tan ayrılmasına rağmen şiirlerinde mahallûsöyleyişler de mevcuttur. Bilim ve teknolojideki gelişmeleri yakından takipettiği için yeni terim ve sözcükler de şiirlerinde yer almaktadır. Ölçüye uymasıiçin bazı kelimelerde ses düşmesi veya ses değişikliği yapmıştır. Şiirlerindeatasözü kullanmamasına rağmen 285 tane deyim kullanmıştır. GünümüzTürkçesinde kullanılmayan Arapça ve Farsça kökenli sözcüklere deşiirlerinde tesadüf edilir. Sonuç olarak dili sadedir.Şiirleri kolayca anlaşılabilir.Şu anda Mesam Derneğine bağlıdır. 2006 yılının Haziran ayındanitibaren faaliyete geçen Türkiye Âşıklar ve Yazarlar Derneğinin de kurucuüyesidir. Bu derneğin aynı zamanda başkan yardımcılığı görevini deyürütmektedir. Mustafa Aydın, bu derneklerle ve bireysel çalışmalarıylaâşıklık geleneğinin en güzel şekilde yaşatılması ve gelecek nesillereaktarılması için çalışmalarına devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Aydın who wasborn in Beyköy related to Selim district of Karsin 1963, starts to tell a few line of poems in his primary school years.Thepeople near him notice his sensitiveness and emotioness of his soul.He write his first epictype writing for the reason of dying of young manliving in his village in a trsffic accident. He meets with the foreing places in hissecendary school years. He buys an stringed instrument by the Money thatis earned by being waiter and building worker and learns playing stringedinstrument without taking help. Later, after turning back to the Kars, hefinishes high school education in Sarıkamış.At this time, he doesn?t stoptelling poem and playing his stringed instrument.He sees the snow flowerwhich is seen always in his dreams, fires the love fire and opens the hearthdoor in the real life.He starts to travel countries with his stringed instrumentby the pain of being faraway, he couldn?t find the snow flower after turningback from army.He gets his first award in 1980 in the Bards festival which isprepared by Atatürk Universty. After this, he take being bard as a sacred dutyby attending to the programs and festivals.In 1992, he married with Mrs.Melek whom he met in Ministry of Culture.In 1993, his first child Ferhatİsmail, In 1997 his second child Esra Müberra born.In 1998 white traveling toKars, they have a traffic accident.His wife, who is the pole ofhis family, dies inthat accident.Losing his wife increases the sickness and distress theme in hispoems.In 1999 he makes his second marriage with Mrs. Sakine.The poems of Mustafa Aydın has charterristics of bard poems.In hispoems he uses syllable meter with 4,5,7,8,11,13,14 and15.He uses the mostsyllable meter with 11, second syllable meter with 8.He doesn?t write muchmore poems in other meters.He write poems in nearly all types of the free-form of poem, which is one of the type of nazım used the most, in the styleog either subject or shape. Poems are written as a result of talent,accumulation and inspiration.Althoughhe doesn?t have a universty education,he trics to imprave himself and his art. He writes poems nearly in all topics.Asa main subject he writes love especially humankid love, sacial subjects,sickness and distress relignen.The humankid love in his poems isn?t a lovefelt to a lover in his dreams. You can find all properties of his lover. His loversome times the source of his life or his pains.He is against to bribery,unlawfullness, injustice in his poems. All pains of war is told in his melodyand ıyrics.Althugh he live far away from Kars, there are local words in hispoems.Since he Rollows the science and technology there are new termsand words in his poems.Adaptading to the syllables makes disapear of wordsand change of the voices.Although he doesn?t use prover, he uses 285 idioms.Some Arabic andPersion words can be seen in his poems which aronot used in dailyTurkish.As a reason his language is simple.His poems can be understood.Now heis a member of MESAM. Heis Gundermem ber of TurkeyBards and Writes associatron Gundin June 2006.At the same time, he ischairman asistant of the associatron Mustafa Aydın will continve to his Worksto make alive being bard tradition as good as it gets and to tronsfer to thenext generation with this associatron and his workings.