Büyüme destekleyici olarak virginiamycinin aynalı sazan (cyprinus carpio L.1758) yavrularının büyüme ve yem değerlendirmesine etkisi
The Effects of virginiamycin use as a growth promoter on growth and feed conversion of mirror carp (C. carpio L. 1758) fry
  1. Tez No: 104414
  2. Yazar: GÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURTAZA ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Ted BÜYÜME DESTEKLEYİCİ OLARAK VİRGÎNİAMYCİNİN AYNALI SAZAN (C carplo L.1758) YAVRULARININ BÜYÜME ve YEM DEĞERLENDİRMESİNE ETKİSİ Gfll ÇELİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Murtaza ÖLMEZ Bu çalışmada, % 34.27 ham protein ve 3000 kcal/kg sindirilebilir enerji içerecek şekilde balık ununa dayalı olarak hazırlanan kontrol yemi ve bu yeme 20, 40, 60, 80 ve 100 mg/kg oranlarında virginiamycin (VM) ilave edilmiş deneme yenileriyle aynalı sazan (C.carpio L. 1758) yavrularım 90 gün süre ile beslemenin; büyüme, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oram, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, viscerosomatflt indeks, renosomatik indeks, vücut kompozisyonu, ve yaşama oranına etkileri araştırılmıştır. Denemede, kontrol yemine 80 mg/kg'a kadar virginiamycin ilavesi canlı ağırlık kazancı ve protein etkinlik oranında artışa neden olurken artan seviyeler büyüme oranım daha âzla geliştirmemiştir. Yem değerlendirme oranında iyileşme ise kontrol yemine 80 mg/kg virginiamycin ilavesi ile gözlenirken, daha düşük oranlarda virginiamycin ilavesinin olumlu etkileri gözlenmemiştir. Farklı oranlarda virginiamycin ilavesi deneme gruplarının renosomatik indeks (RSİ) değerinde değişiklik yaratmaz iken, hepatosomatik indeksde (HSİ) artışa, viscerosomatic indeks değerinde (VSÎ) ise azalmaya neden olmuştur. Gruplarda besin madde içerikleri açısından bankların kuru madde, nem ve ham protein içeriklerinde istatistiki olarak önemli derecede farklılık gözlenmez iken (P>0.05), kül ve ham yağ içerikleri virginiamycin ilave edilen gruplarda artış göstermiştir (PO.05). Yaşama oranlan ise kontrol, VM20, VM40, VM60, VM80 ve VM100 için sırasryla %98, %94, %90, %92, %90 ve %90 olmuştur. 2001, 76 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Cyprimıs carpio, büyüme, yem değerlendirme oram, protein etkinlik oranı, kondüsyon faktörü, hepatosomatik indeks, viscerosomatik indeks, renosomatik indeks, vücut kompozisyonu, yaşama oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF VIRGINIAMYCIN USE AS A GROWTH PROMOTER ON GROWTH AND FEED CONVERSION OF MIRROR CARP (C carpio L. 1758) FRY Gül ÇELİK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Murtaza ÖLMEZ In this study, the effects of feed prepared on the base of fish meal and containing 34.27 % crude protein and 3000 kcal/kg digestible energy (control) and the feed containing additional 20, 40, 60, 80 and 100 mg/kg virginiamycin (VM) on the growth, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, condition factor, hepatosomatic index, renosomatic index, viscerosomatic index, body composition and survival rate were determined in the mirror carp (C. carpio L. 1758) for 90 days. In the experiments the addition of virginiamycin up to 80 mg/kg to control feed elevated weight gain and protein efficiency ratio however, the increasing level of virginiamycin (100 mg/kg) did not further improve the growth rate. Addition of 80 mg/kg virginiamycin to control feed increased the feed conversion ratio nevertheless the lower levels of virginiamycin had no possitive effect on the feed conversion ratio. Following to virginiamycin addition at the different levels renosomatic index value did not change however, hepatosomatic index elevated and viscerosomatic index decreased. Although there were no significant differences (P>0.05) in crude protein, dry matter and water content rates of body compositions of mirror carps among the treatments, virginiamycin addition significantly increased the crude fat and ash content rates of body composition of carps. The survival rates for control, VM20, VM40, VM60, VM80 and VM100 are found to be 98 %, 94 %, 90 %, 92 %, 90 % and 90 % respectively. 2001, 76 pages KEY WORDS: Cyprtrms carpio, growth, feed conversion ratio, protein efficiency ratio, condition factor, hepatosomatic index, viscerosomatic index, renosomatic index, body composition, survival rate.