Ön çekime uğramış tekstil iplik üretim projesi işletme koşullarının ürün kalitesine etkisi
The Effects of operating conditions on the product quality of partially oriented yarn.
- Tez No: 104415
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÖN ÇEKİME UĞRAMIŞ TEKSTİL İPLİK ÜRETİM PROSESİ İŞLETME KOŞULLARININ ÜRÜN KALİTESİNE ETKİSİ GürayÜRKMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Dç.Dr. Gülay ÖZKAN Sentetik bir polimerin, tekstil materyali olarak kullanılabilmesi için elyaf özelliklerini karşılaması gerekir. Bunlar arastada ütölemeye imkan sağlayacak şekilde yüksek yumuşama ve ergime noktası, yeterli derecede kopma mukavemeti, kopma uzaması ve sıcak su içerisinde kabul edilebilir çekme sayılabilir, önemli bir sentetik lif olan polyethlene terephthalate (PET), poliester PET ile özdeşleşmiştir. Poliester ipliğin ilk üretim aşaması olan POY (Ön Çekime Uğramış-Kısmi Oryante İplik) üretiminden elde edilen iplikler, geniş kullanım alanına sahiptir. Bu üretim esnasında yukarıda bahsedilen özelliklerin sağlanması için polimerin üretim kasalarına gelinceye kadar geçen sürede meydana gelen bozunmanın belli değerlerin altında olması ve yeterli yönlenmenin sağlanması gerekir. Çalışmada, endüstriyel ölçekte POY üretimi sırasında, PET'in alıkonma zamanı, viskozite değeri, lif sarım hızı, üretim debisi, düze delik çapı, nem içeriği, soğutma hava hızı ve sürtünmenin ürün kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise POY (lOOdenye 96 filaman) üretiminde önemli işletim parametreleri olan düze delik çapı, üretim debisi ve sarım hızının optimum değerlerini belirlemek amacıyla, îstatiksel Deneysel Tasarım ve Box Wilson optimizasyon metodu kullanılmıştır. Kopma Uzaması değeri optimizasyon kriteri olarak seçilmiştir. İşletim parametreleri ile optimizaston kriteri arasındaki bağlantı doğrusal regrasyon eşitliği ile MATLAB paket programı kullanılarak bulunmuştur. Tanımlanmış olan regrasyon eşitliği temelinde Box Wilson optimizasyon metodu uygulanmıştır. Düze delik çapı, üretim debisi ve sarım hızının optimum değerleri sırasıyla 205 micron, 49.74 gram/dakika, 2938 metre/dakika olarak belirlenmiştir. Ağustos 2001, Sayfa: 78 ANAHTAR KELİMELER : Endüstriyel POY Üretimi, Etkili Deneyleme, Optimizasyon i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF OPERATING CONDITIONS ON THE PRODUCT QUALITY OF PARTIALLY ORIENTED YARN GürayÜRKMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemical Engineering Supervisor : Yrd.Dç.Dr. Gülay ÖZKAN A synthetic polymer needs to have fiber characteristics in order to be able to be used as textile material. Some of these characteristics are high softening and melting points which allow ironing, enough load at break, elongation at break and reasonable boiling shrinkage. Polyethylene terephthalate (PET) is an important synthetic fiber which is classified in polyesters. The yams produced from POY (Partially-Oriented Yam), that is the semi-finished product of the first production stage of polyester yam, have wide range of use. In order for the polymer to gain the above mentioned characteristics in the production stage, its degradation occurred has to be under certain values and enough orientation has to be reached until the time it comes to spinning beam. In this study, the effects of polymer retention time, viscosity values, moisture, friction, spinneret throughtput, spinneret hole diameter, quench air velocity and winding speed on the product quality were examined in a commercial POY Spinning Plant In the second part of this study the optimum values of important parameters for POY (100 denier 96 filaments); namely yam winding speed, spinneret throughtput and spinneret hole diameter, have been determined by using Statistical Experimental Scheme and Box Wilson Optimization method. The elongation at break value has been selected as the optimization criterion. The relationship between the plant operating parameters and the optimization criterion has been found via linear regration equation and MATLAB package program. Box Wilson optimization method has been applied based on the defined regration equatioaThe optimum values of yam winding speed, spinneret throughtput and spinneret hole diameter have been determined respectively as 2938 m/min, 49.74 gr/min and 20S um. August 2001, 78 pages Key Words : Industrial POY production, Effective Experimentation, Optimization ii