Çok değişkenli sistemlerde ileri kontrol algoritmalarının incelenmesi
Investigation of advanced control algorithms in multivariable systems
  1. Tez No: 104427
  2. Yazar: AKİF MURAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULRIZA ABİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇOK DEĞİŞKENLİ SİSTEMLERDE İLERİ KONTROL ALGORİTMALARININ İNCELENMESİ AKİF MURAT CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdulrİza ABİLOV Özellikle endüstri teknolojilerinde karşılaşılan gerçek süreçler çok girişli çok çıkışlı sistemlerdir. Çok değişkenli sistemlerin kontrolü amacı ile, ileri kontrol algoritmalarının analizi ve uygulamaya yönelik olarak benzetimlerin yapılması önemlidir. Süreçlerin kontrolü için öncelikle sürecin statik ve dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi ve bunlara ilişkin modellerin oluşturulması gereklidir. Bu çalışmada önce çok değişkenli kontrol sistemlerinde ileri kontrol algoritmalarının gelişimi ve tasarım ilkeleri incelenmiştir. Daha sonra endüstriyel süreçlerin kontrolünde çok sık kullanılan PID kontrol ediciler ve bunlara ilişkin yaklaşımlar ele alınmıştır. Son bölümde ise MATLAB ortamında hazırlanan benzetimler ile simetrik ve simetrik olmayan çok değişkenli yapılar ve modele dayalı kontrol incelenmiş ve sistemlerin çıkış değişkenlerine ilişkin sonuçlar verilmiştir. 2001, 62 sayfa Anahtar Kelîmeler: Çok değişkenli sistem, PID kontrol edici, İleri kontrol algoritmaları, Modele dayalı kontrol.
Özet (Çeviri)
Abstract Master Thesis investigation of advanced control Algorithms In Multivariable Systems Akif Murat CEYLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: PROF. Dr. ABDULRİZA ABİLOV Especially real processes that are encountered in industrial technologies, are multiple input, multiple output systems. It is important to make devoted simulations for the application and analysis of advanced control algorithms at the stage of controlling the multivariable systems. In order to control the processes, one has to determine the dynamics and static characteristics' of the processes initially. In this work, the development and design principals of advanced control algorithms in multivariable systems have been investigated. Then PID controllers which are often used for controlling the industrial processes and the approach relating to this field are investigated. Finally, symmetric and non-symmetric multivariable systems and model based control are examined by simulations that are developed in MATLAB, and systems' output variable responses are given. 2001, 62 pages KEYWORDS: Multivariable system, PID controller, Advanced control algorithms, Model based control.