Büyütme faktörü antibiyotikler yerine kullanılabilecek alternatif yem katkı maddelerinin etlik piliçlerde besi performansı üzerine etkileri
Effects of some alternative feed addiditives for growth promoters on performance in broiler diets
  1. Tez No: 104428
  2. Yazar: ERKAN ALBUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÜYÜTME FAKTÖRÜ ANTİBİYOTİKLER YERİNE KULLANILABİLECEK ALTERNATİF YEM KATKILARININ ETLİK PİLİÇLERDE BESİ PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİ Erkan ALBUZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Necmettin CEYLAN Bu araştırma, büyütme faktörü antibiyotikler yerine kullanılabilecek alternatif yem katkılarının etlik piliçlerde besi performansı üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 120 erkek ve 120 dişi olmak üzere toplam 240 adet etlik civciv 3 tekerrürlü 4 gruba tesadüfi olarak dağıtılmışlardır. Deneme kontrol ve kontrol rasyonuna büyütme faktörü, probiyotik ve prebiyotik(mannan oligosakkarit) ilave edilerek hazırlanan toplam 4 gruptan oluşmuştur. Araştırma 6 hafta sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF SOME ALTERNATIVE FEED ADDIDITIVES FOR GROWTH PROMOTERS ON PERFORMANCE IN BROILER DIETS Erkan ALBUZ Ankara University Graduate School Naturel and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor Assoc.Prof. Dr. Necmettin CEYLAN The objective of the study was to determine the effects of some feed additives supposed to be an alternative to growth promoters on performance of broilers. In the research, 120 female and 120 male broiler chicks were randomly distributed into 4 experimental groups each has 3 replicates. Experimental diets were formulated by supplementation of growth promoters, probiotics and prebiotics (mannan oligosaccharide) in control diet. The experiment was conducted for 6 weeks. At the end of the experiment, live weight differences among the groups were found signi£icant(P0.05) among treatments all the way through the experiment. However, feed conversion ratio was significantly affected by treatments both in 3-6 and 0-6 weeks of age. While the group received growth promoter had the best feed conversion, prebiotic supplemented group showed the worst feed conversion in both period. The feed conversion results for 0-6 weeks of age are as follows;1.79, 1.73, 174 and 1..86 for control, growth promoter, probiotic and prebiotic respectively.