Tekirdağ kentsel sit alanının peyzaj mimarlığı ve turizm potansiyeli açısından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on the evaluation of Tekirdağ historical urban site in terms of landscape architecture and tourism
- Tez No: 104435
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT E. YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEKİRDAĞ KENTSEL SİT ALANININ PEYZAJ MİMARLIĞI VE TURİZM POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Tuğba DOKUMACI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Murat E. YAZGAN Tarihsel mekanlar, zaman içerisinde, fiziksel, kültürel, sosyal, ekonomik ve estetik değer yargılarıyla şekillenmiş alanlardır. Bu özellikleriyle kentin fiziksel ve sosyal yapısı içinde birer düğüm noktası konumundadırlar. Günümüz koşullarında bu tür alanların yaşatılması ve geliştirilmesi koruma uygulamalarının doğruluğuna bağlı olmaktadır. Bu çalışmaya konu olan arastama; geleneksel yaşam tarzlarıyla şekillenmiş Tekirdağ Kentsel Sit Alanının geliştirilerek sürdürülebilmesi için çevresel özelliklerin turizm potansiyeli ile birlikte değerlendirilerek korunmasını amaçlamaktadır. Araştırma alanında, literatür bilgileri ve arazi çalışmaları bütünleştirilerek alan analiz çalışması yapılmıştır. Bu alan analizleri sonucunda turizm ve çevresel değerleri ortaya konan alanlardan önekler seçilerek, plan kararlarına yönelik öneriler getirilmektedir. 2001,213 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tarihi çevre, turizm, turizm ve koruma, peyzaj mimarlığı ve koruma, Tekirdağ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EVALUATION OF TEKİRDA? HISTORICAL URBAN SITE IN TERMS OF LANDSCAPE ARCHITECTURE AND TOURISM Tuğba DOKUMACI Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prot Dr. Murat E. YAZGAN Physical, cultural, social, economic and aesthetic judgement of values shape the historic spaces within a time period. Historic spaces ate the nodes within the physical and social structures of cities. Thus, the conservation implementations should be done accurately in order to keep these spaces alive and support the development of them. The goal of this research is to conserve the historical urban site of Tekirdağ, which has been shaped by the traditional lifestyles, by evaluating the environmental factors and the tourism potential in order to develop and sustain the site. In this study, an analysis has been done by integrating literature review and site analysis. Samples, which demonstrate the tourist and environmental values, have been selected as a result of the site analysis, and some suggestions have been made regarding planning decisions. 2001,213 pages KEY WORDS: Historical area, tourism, tourism and conservation, landscape architecture and conservation, Tekirdağ