Tekirdağ kentsel sit alanının geçmişten günümüze değişiminin peyzaj mimarlığı ve turizm potansiyeli açısından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on evaluation of the urban archeological site of Tekirdag in terms of landscape architecture and tourism potential of its changing from the past to present
  1. Tez No: 398686
  2. Yazar: SEDA AKLİMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KİPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Araştırmada, kültürel kaynak değerleri ve sosyal yapısıyla önem taşıyan Tekirdağ'ın, sit alanının mevcut durumunun korunması, günümüz koşullarında sürdürülebilirliğinin sağlanması ve turizm potansiyeli ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışma ile Tekirdağ tarihi kent merkezinde etkin bir korumanın sağlanması için planlama kararlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada yöntem çerçevesinde izlenen süreç boyunca; kentin tarihi ve mekânsal gelişim süreci içinde fiziksel yapısının incelenmesi, tarihi yapılar ile kent dokusunun (cadde, sokak, meydan vs.) öneminin saptanması ve tarihsel çevre içinde dokuyu olumsuz etkileyen koşullar saptanmıştır. Sonuçta da tarihi çevrelerin korunması gerekliliğinin ortaya konması, çağdaş yaşam koşullarıyla entegrasyonunun sağlandığı, kültürel kimliğini sürdüren ve yaşanabilir mekânlar olarak gelecek nesillere aktarılmasında etkin olacak plan kararları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was intended the preservation of the current status of the site of the city Tekirdag, which is important with its cultural values and the social structure, to ensure the sustainability of current conditions and to be evaluated together with its tourism potential. In this context, proposals for the planning decisions have been developed through this study in order to ensure an effective protection of the Tekirdag historic city centre. During the process followed in the method framework of the study; examination of the physical structure of the city's historical and spatial development process, determination of the importance of the historical buildings and the urban fabric (avenues, streets, squares, etc.) and the conditions negatively affecting the tissue of the historical environment have been determined. Consequently, decisions for planning that will be effective in demonstrating the necessity of protecting the historical environment, where the integration is provided with modern living conditions, and in handing down the maintaining of cultural identity and the liveable spaces to the next generations have been developed.