Kedilerde vücut ağırlığı, sağ ve sol beyin ağırlığı ve pençe tercihi arasındaki ilişkiler
- Tez No: 10444
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
- 52 - ÖZET Bu çalışmada dişi vs erkek kedilerde vücut ağırlığa ile bejin ağızlığı ve bejin ağırlığı ile pençe tercihi arasındaki ilişkiler araştırıldı. Pençe tercihi besine uzanma testi ile saptandı. Hassas terazide sağ ve sol bejin hemisferleri ayrı ayrı tartıldı, Toplam orneklemde vücut ağırlığı ile beyin ağırlığı ara sında anlamlı derecede doğru ilişki bulundu. Bununla birlik te bu ilişkinin hayvanlar cinsiyet ve pençe tercihine göre alt gruplara ayrıldıklar.-, zaman değiştiği bulundu. Vücut a ğırlığı ile beyin ağırlığı arasındaki bu ilişki- istatistik sel açıdan erkeklerde dişilere göre daha anlamlı bulundu. Sağlaklarda anlamlı ilişkiye rağmen solaklarda herhangi bir ilişki bulunmadı ve aabideksterierde sağlaklara gore daha za yıf bir ilişki bulundu. Bu bulgular ışığında cinsiyet hor monlarının beyin hesisf erlerini gelişimleri sırasında etkile yerek pençe tercihini belirleyen faktörlerden biri olabilece ği sonucuna varıldı. Erkek ve dişi sağlaklarda ve erkek solaklarda sağ eksi sol beyin ağırlığı arttıkça sağlaklığın artmasına karşılık,, dişi solaklarda solaklığın arttığı saptandı. Bu sonuçlara g öre her iki beyin hessisferi ağırlığının pençe tercihini etki leyen etkenler olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
55 - SUMMARY In this study, the relationships between body weight,bra- in weight, and paw preference were studied in 87 cats C3Ö ma les and 5? fenaies). The paw preference was assessed by the food reaching test. Body and brain weights were measured by an analitic balance- In the total sample, it was found that there was a signi ficants positive lineer relationship between the body and brain weights. However,, this relationships showed variations depending upon sex and the direction of paw preference. In light of these findings, it was concluded that sex horsons may influence the brain hemispheres during their developments and isay be one of the factors at least, contributing to paw preference in cats. It was also found that there was a positive-linear cor elation between the right to left difference in the brain weight and the degree of the right -pre ferent Bale and female cats as well as in the left-preferent aale cats; vice versa, in the left-preferent feesale cats. These results indicated that the right and left brain hemispheres s.&y both play a role in the development of paw preference in cats.