Muğla çevresinde doğal taş işletmeciliği ve kullanım örneklerinin Bodrum kent ölçeğinde irdelenmesi
The Industry of natural stone-works in Muğla and using the natural stones and examine the examples in Bodrum area
  1. Tez No: 104442
  2. Yazar: ZERAFET KUMYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MUĞLA ÇEVRESİNDE DOĞAL TAŞ İŞLETMECİLİĞİ VE KULLANIM ÖRNEKLERİNİN BODRUM KENT ÖLÇEĞİNDE İRDELENMESİ ZerafetKUMYOL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Metin B ASAL Son yıllarda taş ve mermer üretimi konusunda ülkemizde ilk sıralarda yer alan Muğla'da çeşitli yaşta jeolojik oluşumlara rastlanmaktadır. Genel olarak potansiyel taş varlığı; çeşitli grup kireçtaşlan, aglomera, konglomera, kumtaşı, mermer, traverten, gnays, şist, fillatlar gibi gruplardan oluşmuştur. Yayılım ve potansiyele rağmen, Muğla'da mermer ve kireçtaşlannm işletmeciliği yapılmaktadır. Bununla birlikte; Türkiye genelinde sektörde yaşanan sorunlar Muğla' da da görülmektedir. Yasal süreçte yaşanan aksaklık ve yetersizlikler, üretim yöntem ve niteliği ile kalifiye eleman yetersizlikleri, işletme, pazarlama maliyet ve yöntemlerindeki eksiklikler vb. gibi sorunlar dolayısı ile ülke ekonomisinde önemli rol oynayan doğal kaynaklardan olan, doğal taşlardan yeteri derecede, doğru ve ekonomik olarak yararlanılmadığı, doğal kaynağın doğru değerlendirilemediği görülmektedir. Diğer bir konu malzemenin yorumlanışı ve kullanım alan ve niteliğinde doğru teknik, bilgi ve estetik ile taşın fiziksel, kimyasal, görünüm, kullanım özellikleri ile talep ve maliyet çerçevesinde doğru bir şekilde kullanılabilmesidir. Yapılan bu çalışma ile, Muğla ve çevresinde doğal taş potansiyeli ile işletmecilik süreci, kullanım örneklerinin“Mimarsız Mimari”nin en güzel örneklerinden biri olan Bodrum' da eski ve yeni kent dokusunda kullanımı ile ilgili olarak incelenmesi ve tüm bu aşamalarda karşılan sorun ve yetersizlikler saptanmaya çalışılmış ve çözüm önerileri sunulmuştur. Doğal taş malzeme ile çalışmak ve doğal bir kaynak olarak doğru bir şekilde değerlendirme yapabilmek, işletmecilik ve kullanım alan ve potansiyeli bakımından büyük önem taşımaktadır. Sorun ve aksaklıkların giderilmesi üretici, kullanıcı ve çevre açısından önemli olup, her aşamada sürekliliğin sağlanmasına olanak tanıyacaktır. 2001, 253 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Muğla, doğal taş, doğal taş işletmeciliği, Kayrak, mermer, Bodrum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INDUSTRY OF NATUREL STONE-WORKS IN MU?LA AND USING THE NATUREL STONES AND EXAMINE THE EXAMPLES IN BODRUM AREA ZerafetKUMYOL Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Metin BASAL Many different geological formations are encauntered in Muğla wich has the biggest stone and marble quarries in Turkey. Potential stone formations consist of different types of limestones, agglomerate, conglomerate, sandstone, marble, travertine, gneiss, schist and fillats. For all that, stone sector in Muğla has the same problems like the ather areas in Turkey. Because of the considerations on the process relating to law, production method and quality control, lack of specialists, system of managing, marketing and cost policy, stone sector has not assisted in Turkish economy. In addition, the other important point on the stones is to take into considetation the physical and chemical properties of stones, right interpretation and use in practice. In this study, the naturel stone potential and managing process around Muğla investigated. Bodrum peninsula was selected the examle of nostalgic and modern stone use and the problems were tried to determine. In this way, the suggestions of solution were presented. 2001, 253 pages Key Words : Muğla, naturel stone, naturel stone produce, Kayrak, marble, Bodrum i*«*M2£i