Bartın İli ve yakın çevresi peyzaj potansiyelinin saptanması ve değerlendirilmesi üzerinde bir araştırma
A Research on the determination and evaluation of the landscape potential of the province of Bartın and its environs
- Tez No: 104441
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Doktora Tod BARTIN İLİ VE YAKIN ÇEVRESİ PEYZAJ POTANSİYELİNİN SAPTANMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Bülent YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Peyzaj planlama, peyzajın korunması ve onun temel unsurları olan abiyotik ve biyotik varlıkların en uygun şekilde kullanılmasını hedeflemektedir. Mevcut yapının ayrıntılı analizlerinin yapılması ve bu analizlerin objektif; yani ölçülebilir yöntemlerle değerlendirilmesi ile optimum alan kullanımları saptanabilir. Bu nedenle matematiksel esasa dayalı bir yöntem, bu Araştırma kapsamında, 1991 yılında il statüsüne geçen Bartm ili incelenmiştir. Ban Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Bartm, doğal ve kültürel özellikleri yönünden önemli değerlere sahiptir. & ve yalan çevresinin sahip olduğu bu değerlerin gelecek nesillere bırakılabilmesi, koruma ve kullanım faaliyetlerinin bir planlama çerçevesinde yapılması ile olasıdır. Bu nedenle henüz peyzaj özellikleri yönünden fazla tahrip olmamış olan yörenin öncelikle doğal ve kültürel yapışma ilişkin potansiyeli saptanmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) aracılığıyla saptanan potansiyel yapı, peyzaj için önem taşıyan sektörlere (koruma, turizm, rekreasyon, tarım, yerleşim, sanayi, ticaret vs.) göre genel olarak değerlendirilmiştir. Baron ili ve yalan çevresi, orman ve su varlığı bakımından alanının büyük bir bölümünde çok yüksek potansiyel göstermektedir. Bu nedenle koruma öncelikli değerlendirilmeli, sınırlı ve kontrollü olmak üzere turizm ve rekreasyon olanakları araştırılmalıdır. Toprak potansiyeli çok yüksek olan alanlar mutlak taran alanları, bunun Hışmriairi yerlerde ise diğer alan kullanımları, doğal yapının zarar görmeyeceği niteliklerde değerlendirilmelidir. 2001, 214 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bartm,. yöntem, abiyotik ve biyotik varlıklar, peyzaj planlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION AND EVALUATION OF THE LANDSCAPE POTENTIAL OF THE PROVINCE OF BARTIN AND ITS ENVIRONS Bülent YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor Prof. Dr. Yalçın MEMLUK The main aim of landscape planning is (he conservation of landscape and me appropriate use of abiotic and biotic assests mot are the basic elements of landscape. The detailed analysis of the existing structure and the evaluation of the data obtained by the help of quantitative methods is determined by means of optimum land uses. For mis reason, a method based on mathemathics was used in the evaluation phase of this research. The scope of this research embraces die Bartın province mat was founded in 1991. Bartın located in West Blacksea Region has various resources as fir as natural and cultural properties are concerned It is possible to transfer the values of Bartın and it's near environs to future generations only by means of a planning process comprising both conservation and development activities in a balanced manner. The potential of the natural and cultural values of the region that was not damaged as fir as landscape quality is concerned were determined in the first phase of the study. The determination of the potential of the existing situation was made by the help of Geographical Information Systems (GIS) as a tool. Then, mis potential was evaluated in the frame of sectors that were important for landscape which are conservation, tourism, recreation, agriculture, settlements, industry, commerce etc. According to tins research, province of Bartın and it's near environs that has great potential as far as forest and water resources are concerned has to be evaluated as a conserved area and tourism and recreation possibilities have to be developed. The lands having high soil quality must be used as absolute agricultural lands. The areas outer covering these lands have to be also used in a limited and sensitive way to provide damages in the natural firmation. 2001, 214 pages KEY WORDS: Bartm, method, abiotic and biotic assets, landscape planning