Mezgit formasyonu'nun (KB Şereflikoçhisar-Ankara) organik jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 104460
  2. Yazar: DEMET BANU SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEZGİT FORMASYONU' NUN (KB ŞEREFLİKOÇHİSAR- ANKARA) ORGANİK JEOKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Demet Banu SÜTÇÜ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ali SARI Bu çalışmada Tuz Gölü Havzasından derlenen organik maddece zengin bitümlü şeyi örnekleri organik jeokimyasal ve organik petrografik yöntemlerle incelenmiştir. Sonuçlar organik madde miktarı, organik fasiyes, kerojen tipi, olgunlaşma ve hidrokarbon potansiyeli açısından yorumlanmıştır. Birimin organik madde miktarı TOC değerleriyle belirlenmiş olup, 0.38-5.51 wt. % arasında değişmektedir. Ortalama TOC değeri 0.70 wt. %' dır. Birim organik madde miktarına göre orta-zengin derecede kaynak kaya potansiyeline sahiptir. Birimin organik madde tipi çoğunlukla petrol ve gaz türetebilecek (Tip II ve Tip III kerojen) tiptedir. Örneklerin ısısal olgunlaşması, Tmax (429-444 °C) ve üretim indeksi (0.40-0.18) ile belirlenmiş olup, birim diyajenetik zon ile kısmen erken olgun petrol zonu sınırındadır. Birimin hidrokarbon potansiyeli açısından petrol ve gaz türetme kapasitesine sahip olduğu ancak olgunlaşmasının henüz yeterli olmadığı görülmektedir. 2001, 78 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ana kaya, kerojen, olgunlaşma, petrol, organik madde, organik fasiyes.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ORGANIC GEOCHEMİCAL EVALUATION OF MEZGİT FORMATION (NW Ş.KOÇHİSAR-ANKARA) Demet Banu SÜTÇÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor Assoc. Prof. Dr. AH SARI The aim of this study bitume shale samples with enriched organic materia have been collected from Tuz Lake basin have been investigated in terms o geochemical organic and petrographic methods. The conclusion of thü study have been interpreted in according to organic matter rate, organic facies, kerogen type, maturity and hydrocarbon potential. Organic mattei rate was signed with TOC values, TOC values between 0.38-5.51 wt. % The average of TOC values are 0.70 wt %. The unit has middle-rich degra source rock potential in terms of organic matter rate. Organic matter type o this unit can generate petroleum and gas (Type II and Type III). Therma maturity of samples have been signed Tmax (429-444 °C) and productkH index (0.04-0.18). This unit is between diagenetic zone and particularly early mature petroleum zone. In terms of hydrocarbon potential mis unit has potential petroleum and gas production capacity but maturity of this uni has not enough. 2001,78 pages KEY WORDS: Source rock potantial, kerogen, maturity, oil organii matter type, organic facies. II