Ankara koşullarında kırmızı üçgül (Trifolium incarnatum L.) çeşitlerinin tohum verimleri
Seed yields of some crimson clover (Trifolium incarnatum L.) varietes under Ankara conditions
  1. Tez No: 104461
  2. Yazar: DEMET ERGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA KIRMIZI ÜÇGÜL (Trifolîum incarnatum L.) ÇEŞİTLERİNİN TOHUM VERİMLERİ DEMET ERGEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Bu araştırma Ankara koşullarında kırmızı üçgül (Trifoliıım incarnatum.) çeşitlerinin tohum verimlerini belirlemek amacı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde, 1996 yılında yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak kırmızı üçgülün Dixie, Tibbee, Tombolo ve.stsaat çeşitleri kullanılmıştır. rzerinde çalışılan üçgül varyetelerinden bitki boyu ortalamaları 17.90 - 3.11 cm arasında elde edilmiş, en yüksek ortalama bitki boyu 33.11 cm 3 Tibbee çeşidinden elde edilmiştir. M2'de kömeç sayısı ortalamaları 4.50 - 292.00 arasında saptanmış, en fazla kömeç 292.00 ile Tibbee çeşidinden alınmıştır. Kömeçteki çiçek sayısı yönünden ortalamadeğerler 79.83 - 100.62 arasındadır. En yüksek ortalama kömeçte çiçek sayısına 100.62 ile Tibbee çeşidi ulaşmıştır. Kırmızı üçgül çeşitlerinde kömeçteki tohum sayısı ortalamaları 63.45 - 89.62 arasında bulunmuş, en yüksek değer Tibbee çeşidinden alınmıştır. Bitki başına tohum verimi ortalamaları 0.41 - 2.47 arasındadır. Bitki başına en yüksek tohum verimi Tibbee çeşidinden elde edilmiştir. Çeşitlerin dekara tohum verimi ortalamaları 4.55 kg ile 81.83 kg arasında hesaplanmıştır. En yüksek ortalama tohum verimini 81.83 kg/da ile Tibbee çeşidi vermiştir. 1000 tane ağırlığı ortalamaları çeşitler arasında 1.24 ile 2.68 g arasında değişmiştir. En yüksek değer Tibbee çeşidinden ılınmıştır. 2001,31 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kırmızı üçgül, bitki boyu, kömeç sayısı, kömeçte çiçek sayısı, kömeçte tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, parsel tohum verimi, 1000 tane ağırlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis SEED YIELDS OF SOME CRIMSON CLOVER (Trifolium incarnation L) VARIETIES UNDER ANKARA CONDITIONS DEMET ERGEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin EKİZ This research was carried out to determine the seed yields of some :rimson clover (Trifolium incarnatum L.) varieties under Ankara sonditions at the Deparment of Agronomy, Faculty of Agriculture, Jniversity of Ankara in the year of 1996. )Dixie, Tibbee, Tombolo and Ostsaat crimson clover varieties were used is material in this research. The mean of plant heights on the studied crimson clover varieties was »btained between 17.90 - 33.11 cm, meanwhile the highest mean was »btained as 33.1 1 cm from Tibbee variety. The mean of head number per i2 was determined between 24.50 - 292.00 while the highest head lumber was 292.00 in the variety of Tibbee. The mean of flower number mper head was between 79.83 - 100.62. The highest mean number was reached 100.62 in the variety of Tibbee. The mean of seed number per head in crimson clover varieties was found between 63.45 - 89.62, meanwhile the highest mean was obtained from Tibbee variety. The highest seed yield per plant was between 0.41 - 2.47 g. The highest mean was calculated from Tibbee variety. The mean of seed yield per decare in the varieties was calculated between 4.55 - 81.83 kg, while the highest seed yield was obtained 81.83 cg/da from Tibbee variety. The mean of thousand seed weight was changed between 1.24 - 2.68 g, meanwhile the highest mean was taken rom Tibbee variety. 2001 31 page KEY WORDS : Crimson clover, plant heights, head number, flower number per head, seed number per head, seed yield per plant, seed yield per decare, thousand seed weight.