Çay atığı kompostunun çim alanların oluşturulmasında kullanımı
The Use tea waste compost for lawn establishment
  1. Tez No: 104459
  2. Yazar: BARIŞ BÜLENT AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAY ATIĞI KOMPOSTONUN ÇİM ALANLARIN OLUŞTURULMASINDA KULLANIMI Banş Bülent AŞIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Cihat KUTUK Jüri: Prof. Dr. Suphi ASLAN Doç. Dr. Cihat KÜTÜK Doç. Dr. Mehmet ALPASLAN Bu çalışmada, çay atığı kompostu ve diğer organik materyallerin çim alan oluşturulmasında kullanım olanakları incelenmiştir. Bu amaçla bir tarla denemesi Toprak Bölümü arazisinde 1998-1999 yılları boyunca yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarına göre dört paralelli olarak planlanmıştır. Parsel boyutları 1.5 m x 2.0 m= 3.0 m2 olup, toplam deneme alanı 52.50 m2'dir. Denemede, çay atığı kompostu (ÇAK), ahır gübresi (AG) ve peat (P) üst kapak materyali olarak uygulanmıştır. Araştırmada (%40 L. perenne“Ovation”+ %40 F. rubra“Franklin”+ %20 P. pratensis“Gerenimo”) çim türlerinden oluşan bir karışım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTARCT Master Thesis THE USE OF TEA WASTE COMPOST FOR LAWN ESTABLISHMENT Bans Bülent AŞIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc Prof. Dr. Cihat KÜTÜK Jury: Prof. Dr. Suphi ASIAN Assoc. Prof. Dr. Cihat KÜTÜK Assoc Prof. Dr. Mehmet ALPASLAN In this study, the use possibilities of tea waste compost and other organic materials for lawn establishment were evaluated. For this purpose, a field trial was conducted in experiment field of Soil Science Department in 1998-1999. The research was established in the randomized block design with four replications. All plots had the dimensions of 1.5 m x 2.0 m = 3 m2 and total experimental area was 52.50 m2. Tea Waste Compost (TWC), farmyard manure (FYM) and peat (P) were applied as top cover material after seeding. A mixture of lawn species (40% L. perenne“Ovation”+ 40% F. rubra“Franklin”+ 20% P. pratensis“Gerenimo”) was used in the research. Some morphological and phenological characteristics of lawn considered to create green spaces were evaluated. N, P and K contents of lawn were determined also.