Bazı kışlık buğday hatlarının gliadin elektroforegramı yöntemi ile seçilmesi
Identification of some winter wheat lines by gliadin electrophoregram
- Tez No: 104509
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI KIŞLIK BUĞDAY HATLARININ GLİADİN ELEKTROFOREGRAM YÖNTEMİ ÎLE SEÇİLMESİ Ayşe VAROL YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tatla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. A. Murat ÖZGEN Bu araştırmanın amacı, melezlemede teksel seçme (pedigri) yönteminin uygulandığı buğday ıslahı çalışmalarında, istenilen melez materyal dışındaki bitkilerin de melez populasyona karışabilmesi olasılığına karşı, verim denemeleri aşamasında genotiplerin elektroforetik yöntemlerle taranarak, gerçek melez hatlarının geçilmesidir. Böylelikle tescil öncesinde aday çeşitlerin genetik yapılarının anaçlanyla karşılaştırılmasına olanak sağlanmış olacak ve morfolojik gözlemlerle yapılamayan seçmeler, gliadin proteinleri düzeyinde hatasız olarak yapılabilecektir. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarla ve labaratuvarlannda yürütülen bu çalışmada bitki materyali olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı“Ülkesel Serin İklim Tahılları”projesi kapsamında yer alan; verim denemesi aşamasına gelmiş fld makarnalık ve sekiz ekmeklik olmak üzere toplam on adet kışlık buğday (Triticum sp.) hattı kullanılmıştır, Gliadin bant desenleri PAGE yöntemiyle elde edilmiş genotiplere ilişkin alfa, beta, gama ve omega grubu gliadin bantlarının anaçlanyla karşılaştırılması sonucu gerçek melez olup olmadıkları belirlenmiştir. 2001, sayfa 76 ANAHTAR KELİMELER: Buğday (Triticum sp.), elektroforesiz, gliadin, PAGE
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IDENTIFICATION OF SOME WINTER WHEAT LINES BY GLIADIN ELECTROPHOREGRAM Ayşe VAROL YILDIZ Ankara University Gradute School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: ProfJDr. Murat özgen In hybridization, single selection (pedigree) method is applied for wheat improvement studies. The aim of this study states that in order to avoid the possibility of undesired plants to be mixed with the desired hybrid population, the genotypes were searched thoroughly with the electrophoretic methods during the yield testing stage and actual hybrid lines were selected. Thus, before registration, the genetic structures of candidate varieties can be compared with their parents and the selections that can not be done by morphological observations were able to be made faultlessly at the level of gliadin proteins. University of Ankara, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops; at the field and laboratories, this study was enforced. The explain materials used in this research were totally ten winter wheat (Triticum sp.) lines consisting of two durum and eight bread wheat lines that were obtained at the level of field testing and were involved in the coverage of 'Ministry of Agriculture and Rural National Winter Cereals Project'. The alfa, beta, gamma and omega group gliadin bands related to the genotypes obtained by the PAGE method were compared with their parents resulting in the determination of whether the gliadin band designs were indicating the actual hybrids or not. 2001, 76 pages KEY WORDS: Wheat {Triticum sp.), electrophoresis, gliadin, PAGE