Diyarbakır koşullarına uygun tritikale genotiplerinin belirlenmesi
Determination of suitable triticale genotypes at Diyarbakir conditions
  1. Tez No: 285257
  2. Yazar: HALİL KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma Güneydoğu Anadolu bölgesi Diyarbakır ekolojik koşullarına uygun tritikale hatlarının belirlenmesi amacıyla 2009-2010 kışlık tahıl yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Yürütülen çalışmada 20 tritikale hattı, 2 ekmeklik buğday çeşidi ve bir ileri arpa hattı materyal olarak kullanılmış, tane verimi ve bazı agronomik özellikler ile klorofil içeriği yönünden değerlendirilmiştir. Tritikale genotipleri arasında en yüksek tane verimi DZ9-04 (601.8 kg/da) hattından elde edilmiştir. Bu genotipte tane verimi kontrol olarak kullanılan ekmeklik buğday (Nurkent, Pehlivan) ve arpaya göre sırasıyla %81, %36 ve %126 oranında yüksek bulunmuştur.Çalışma sonucuna göre, bazı tritikale hatlarının bölgede yetiştirilen buğday ve arpa çeşitlerine alternatif olarak kullanılarak daha yüksek tane verimi elde edilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out determining triticale lines, adapted to ecological conditions of Diyarbakir, located in South Eastern Anatolia, in cereal growing season in 2009 and 2010 according to randomized block design with three replications. 20 triticale lines and two bread wheat cultivars along with one advanced barley line were used as research materials which were evaluated in terms of grain yield, some agronomic characters and chlorophyll content. The highest grain yield was obtained from DZ9-04 triticale line with 601.8 kg/da yield. In this genotype, grain yield was found 81 %, 36 % and %126 higher than bread wheat (Nurkent, Pehlivan) and barley, which are used as controls in the research, respectively.As a result, it is foreseen that some triticale lines may be used as alternatives in place of wheat and barley cultivars, grown in the region, and may bring higher grain.