Sap parçalama ve farklı toprak işleme yöntemlerinin mısır saplarının toprağa karışmasına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of stalk chopping and different tillage systems on mixing of corn stalks into the soil
  1. Tez No: 104510
  2. Yazar: DEVLETKILIÇ DURDIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAP PARÇALAMA VE FARKLI TOPRAK İŞLEME YÖNTEMLERİNİN MISIR SAPLARININ TOPRAĞA KARIŞMASINA ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Devletkıhç DURDIYEV Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ergin DURSUN Bu çalışmanın amacı, sap parçalama ve farklı toprak işleme yöntemlerinin mısır saplarının toprağa karışmasına etkilerini belirlemektir. Denemelerde 8 farklı toprak işleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemler; kulaklı pulluk (Yİ), ön gövdecikli kulaklı pulluk (Y2), döner kulaklı pulluk (Y3), diskli pulluk (Y4), kulaklı pulluk + yatay milli rototiller (Y5), kulaklı pulluk + düşey milli rototiller (Y6), kulaklı pulluk + V tipi diskli tırmık (Y7) ve döner kulaklı pulluk + V tipi diskli tırmık'(Y8)dır. Denemelerde ayrıca bir sap parçalama makinası kullanılarak saplar parçalanmıştır. Böylece toprak işleme yöntemlerinin gömme ve karıştırma etkinlikleri, hem sap parçalama yapılarak hem de yapılmadan belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE EFFECTS OF STALK CHOPPING AND DIFFERENT TILLAGE SYSTEMS ON MIXING OF CORN STALKS INTO THE SOIL Devletkıhç DURDIYEV Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ergin DURSUN The objective of this study was to determine the effects of stalk chopping and different tillage methods on mixing of corn stalks into the soil. Six tillage methods including, mouldboard plough (Yl), mouldboard plough with skimmer (Y2), reversible mouldboard plough (Y3), disc plough (Y4), mouldboard plough+horizontal axis rotary tiller (Y5), mouldboard plough+vertical axis rotary tiller were used in tests. A stalk chopper was also used in tests. Thus, burying and mixing efficiency of tillage methods were determined for stalk chopping and without chopping.