Bitümlü şistlerden piroliz ve ekstraksiyonla sıvı yakıt elde edilmesi
Conversion of oil shales to liquid products using pyrolysis and extraction
- Tez No: 104581
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Doktora Tea BİTÜMLÜ ŞİSTLERDEN PÎROLİZ VE EKSTRAKSİYONLA SIVI YAKIT ELDE EDİLMESİ AliSINAĞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Pro£ Dr. Muammer CANEL Bu çalışmada ülkemizin bazı önemli bitümlü şist yataklarından alınan numunelerden piroliz ve ekstraksiyon yöntemleriyle sıvı yakıt elde edilmesi imkanları araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bitümlü şistlerde anorganik matriks içinde sıkı bir biçimde tutulan ve kerojen adı verilen organik bileşiklerin ısıl parçalanma ile yapıdan dışarı alınabilme olanakları incelenmiş ve artık kok, katran, su ve gaz miktarları belirlenmiştir. İkinci bolümde ise bitümlü şist örnekleri bir otoklav içinde uygun çözücülerle kritik üstü koşullarda ekstrakte edilmiş ve ekstraksiyon sonucu elde edilen sıvı ürün miktarı pirolizle elde edilen sıvı ürün miktarıyla karşılaştınlmıştır. Ayrıca kritik üstü ekstraksiyon sonucu elde edilen ekstrakt içinde bulunan asfalten ve yag verimleri ile artık kok ve gaz miktarları belirlenerek, numuneden bu koşullarda en yüksek verimin elde edildiği şartlar belirlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında elde edilen yağ numuneleri alt fraksiyonlara ayrılarak sıcaklıkla değişimleri incelenmiş ve spektroskopik tekniklerle analizleri yapılmıştır. Tüm denemelerde en yüksek verimin elde edildiği Göynük bitümlü şisti ile yapılan piroliz deneylerinde sıcaklığın artık kok, katran, gaz ve su verimlerine etkisi belirlenmiş ve bitümlü şistlerin srvı yakıtlara dönüştürülmesinde kritik üstü ekstraksiyon yönteminin piroliz yöntemine göre çok daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır. 2001, 92 sayfe ANAHTAR KELİMELER : Bitümlü şist, kritik üstü ekstraksiyon, piroliz, retort, kerojen
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis CONVERSION OF OIL SHALES TO LIQUID PRODUCTS USING PYROLYSIS AND EXTRACTION M SINA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Muammer CANEL In this study, conversion of the samples obtained from some important oil shale reserves of our country to liquid products by using pyrolysis and extraction methods was investigated. In the first part of the study, pyrolysis of organic compounds called kerogen which is the majority of organic material in oil shale was performed and amounts of residue char, tar, water and gas were determined. After that, oil shale samples were extracted by suitable supercritical solvents in an autoclave and amount of liquid products obtained by extraction and pyrolysis was compared with each other. In addition asphaltene, oil, residue char and gas yields in the tar and the conditions that the maximum yields obtained were determined. At the end of this work, obtained oils were fractionated to subfractions and analysed by spectroscopic techniques. In the pyrolysis experiments it was reached to maximum product yield by using Göynük oil shale samples. In these experiments effect of temperature on the yields of residue char, tar, gas and water were determined. In conclusion supercritical extraction is more available method than pyrolysis in conversion of oil shales to liquid products. 2001, 92 pages KEY WORDS : Oil shale, supercritical extraction, pyrolysis, retort, kerogen