Plant location decisions and land-use restrictions: The Turkish case
Sanayide yer seçimi kararları ve arazi kullanım kısıtlayıcıları: Türkiye örneği
- Tez No: 104607
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN, PROF. DR. İ. METE DOĞRUER, YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET SANAYİDE YER SEÇİMİ KARARLARI VE ARAZİ KULLANIM KISITLAYICILARI: TÜRKİYE ÖRNEĞİ Tez konusunun seçilmesindeki en büyük etkenlerden biri, on yıla yakın bir süredir içinde bulunduğum çimento sanayiinde yerseçiminden dolayı çıkan anlaşmazlıklar ve sorunlar olmuştur. Gözlemler, yer seçimi için işçi, hammadde, Pazar ve ulaşım gibi temel yerseçimi kriterlerinin dikkate alındığını, çevre ve imar' la ilgili arazi kullanımı yasal kısıtlayıcılarının dikkate alınmadığını, bundan dolayı da inşaatların durdurulması, yapı izinlerinin kaldırılması ve yapının yıkımı gibi büyük zararlara uğranıldığını göstermektedir. Ayrıca, bu konuyu kendisi ile konuştuğum hukukçu- şehir plancısı olan babam' in, Türk planlama sistemi ve arazi kullanımının yasal kısıtlayıcılarının araştırılmasmda bana yol gösterebileceğini söylemesi de beni cesaretlendirdi. Tezin“giriş ve amaç”bölümünde, tezin amacı, kapsamı, inceleme yöntemi ve çalışmaya olan gereksinim ortaya konmuştur. Tez' in“Genel Bilgiler”bölümünde önce, konunun teorik temeli incelenmiş, bu kapsamda, klasik yerleşme teorileri, neo-klasik yerleşme teorileri, davranışsal yaklaşımlar ve uygun yer yaklaşımları incelenmiştir. Daha sonra, sanayi yerseçimi yapılırken dikkate alman faktörler, kullanılan teorik temellere göre incelenmiştir. Son olarak da, sanayi yeri seçimi için kullanılan modeller incelenmiştir. Tez'in“Tez Çalışmaları”nı içeren bölümünde önce, genel olarak arazi kullanımım ve bu arada sanayide arazi kullanımım belirleyen düzenleyici idari tasarruflar olarak planlar incelenmiştir. Daha sonra, planı bulunmayan alanlarda imar düzeni ve sanayi yer seçimi için yasal arazi kullanım kısıtlamaları çeşitli yasa, tüzük ve yönetmelikler taranarak belirlenmiştir.Tez'in“sonuç”bölümünde, çeşitli modeller ve faktörler kullanılarak aday sanayi yerleri belirlemenin yeterli olmayacağı vurgulandıktan sonra, İki AşamaTı Sanayi Yer Seçimi Modeli uygulanacağı, bu model' in Birinci Aşama' sında, sanayi yeri olarak kesinlikle yasaklanmış alanları içeren Bir Numaralı Listenin öneri sanayi yerlerine uygulanarak bunlardan bir kısmının eleneceği, geriye kalan öneri yerlere, ana belirleyici faktörler ile“sıralama metodu”ve 'Taktör ağırlıkları karşılaştırma metodu“nun birlikte uygulandığı bir model uygulanarak, alternatif sanayi yerlerinin belirleneceği; modeFîn İkinci Aşamasında İse, birinci aşamada alternatif sanayi yerleri olarak sıralanan yerlere, genel olarak endüstri yeri olarak yasaklanmış, ancak, bazı koşullar tamamlanarak sanayi yeri olabilmesine izin verilebilen yerleri içeren İki Numaralı Liste uygulanarak, sonuçta en uygun yerin seçilebileceği belirtilmiştir. Tez'in ”Tartışma ve Değerlendirme“ bölümünde ise arazi kullanımının yasal kısıtlayıcılarının kültür ve tabiat varlıklarının korunmasındaki önemi belirtilmiş, ancak, sürdürülebilir kalkınma ışığı altında bu kısıtlayıcıların belirli bir ölçüde yumuşatılmasının, ”ekonomik kalkınma“ ve ”çevre koruma" dengesini sağlamak için çok önemli olduğu belirtilmiştir. Aralık, 2001 Ayda ÜNAL ARAŞİLER vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLANT LOCATION DECISIONS AND LAND- USE RESTRICTIONS: THE TURKISH CASE One of the important factors choosing the Thesis subject has been the plant location problems of the cement industry in which I have been working for almost ten years. Observations have shown that while deciding for a plant location some basic factors such as worker, raw material, market and transportation have only been taken into account, but the legal land- use restrictions which are connected with reconstruction activities and environmental protection, have not. Because of this, some investors have been faced such troubles as the removal of their building permissions, have to stop the construction of the plants, and in some cases, the demolition of the plants by court decisions. I also have been encouraged to decide the thesis subject by my father who is both a lawyer and a city planner. He promised to direct me during my research work on the Turkish physical planning system and legal land-use restrictions. In“Part I. Introduction and Objectives”section of the Thesis; the aim of the study, its coverage, investigation method and the need for the study had been discussed. In“Part II. General Background”section of the Thesis; first of all, theoretical basis of the subject which covers“classical”“Neo-classical”“Behavioural”and“site suitability”approaches to plant location theories, had been reviewed. Secondly, the basic plant location factor's had been investigated with relation to theoretical approaches. Thirdly, some models that have been used in order to decide the Optimum plant location had been discussed. In Part HI of the Thesis; firstly, land-use plans as legal tools of regulatory administrative power had been explained and plant location decisions in planned areas had been discussed. Secondly, plant location decisions in unplanned areas that vnare very important for land-use restrictions had been examined and reconstruction regulations for unplanned areas had been reviewed. After that, land-use restrictions for industrial location decisions had been searched within the Turkish Laws and Regulations. In“Part IV. Results”section of the thesis, it was indicated that just the use of basic economic factors and models to choose the optimum plant location is not enough, therefore, Two-Level Plant Location Model should be used in the first level of the model, Check-List Number One which includes legally and definitely prohibited areas as industrial lots should be applied to suggested locations and some of them eliminated. A common set of factors and a model which combines“ranking method”and“weighted factor comparison method”should be applied to the remaining locations and some alternative plant locations are listed. In the second level of the model, Check-List Number Two which includes legally restricted areas as industrial lots in general, but, by completing some desired conditions, industries can be allowed, should be applied to the alternatives and then the optimum plant location should be decided. In the“Part V”.“Discussions and Evaluations”section of the Thesis ; the importance of legal land-use Testrictions in respect to cultural and environmental protection had been explained, but also, in respect to sustainable development principles, an equilibrium between economic development and cultural and environmental protection should be taken into account and therefore some softer measures in land-use restrictions had been suggested. December, 2001 Ayda UNAL ARASTLER Vlll