Bilgisayar ağlarında tıkanıklık kontrol algoritmaları için simulatör
Simulator for congestion control algorithms in computer networks
- Tez No: 104619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgisayar ağlarında tıkanıklık kontrolü önemli bir sorundur. Bu soruna çözüm getirmek için çeşitli tıkanıklık kontrol algoritmaları geliştirilmiştir. Bu çalışmada, yönlendirici tıkanıklık kontrol algoritmalarından çok kullanılan üç tanesi için eğitim amaçlı simulator tasarlanmıştır. Simulatörleri tasarlanan tıkanıklık kontrol algoritmaları; Delik Kova (Leaky Bucket), Kısıcı Paket (Choke Packet) ve Sekmeden Sekmeye Paket (Hop-by-Hop Packet) tıkanıklık kontrol algoritmalarıdır. Simulatörde altı adet yönlendiriciden oluşan, sabit bir ağ modeli kullamlmışnr. Ağ modelinde bulunan yönlendiricilerin RAM bellekleri kısıtlı sayıda bölümlerden oluşmaktadır. Her algoritmada, ağ üstünde taşınmakta olan paketler, rasgele sayılarda üretilmektedir. Yönlendiricilerin, kendilerine gelen paketleri alması ve göndermesi ile ilgili kurallar, her algoritma için farklı olarak belirlenmiştir. Paket hareketinin bittiği noktadaki hedef yönlendiricisi, başka bir yönlendiriciye paket gönderimi yaptığı kabul edilerek, belleğini rasgele sayılarda paket göndererek boşaltmaktadır. Simulatörler, kısıcı paket algoritmalanndaki gerçek kısıcı paketlerin simulasyondaki çalışmasına uyumlu olarak tasarlanmıştır. Simulatörler, Bilgisayar Ağları dersinde, öğrenciler için sanal bir eğitim aracı olarak kullanılabilir. Haziran 2001 Birim BALCI
Özet (Çeviri)
The congestion control in computer networks is an important problem. To bring a solution to this problem, various control algorithms are improved. In this study, simulators having the purpose of education have been designed for the widely used three router congestion control algorithms. The congestion control algorithms which the simulators have been designed are the Leaky Bucket Congestion Control Algorithm, Choke Packet Congestion Control Algorithm and The Hop-by-Hop Packet Congestion Control Algorithm. In the simulators, a fixed network model including six routers is used. The capacity of RAM memory of the routers in the network model is limited. In each algorithm, the packets that have been transported in the network are produced at random. The rules about taking and sending the pakets of the routers, were determined different of each algorithm. The destination router at the point which the paket movement ends, unloads its memory by sending packets determined at random numbers. It is expected to send its packets to another router. Simulators were designed suitable to the working rules of the real choke packets in the simulation of the choke packet algortihms. Simulators can be used as virtual education tools in the computer networks courses. June 2001 Birim BALCI VI