Monte Carlo metodu kullanılarak iki boyutlu ferromanyetik ve paramanyetik sistemlerin incelenmesi
Investigation of ferromagnetism and paramagnetism on two dimensional spin states by Monte Carlo method
- Tez No: 104625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET TEZ ADI : Monte Carlo Metodu ile iki boyutlu ferromanyetik ve paramanyetik sistemlerin incelenmesi Bir boyutlu iki seviyeli etkileşmeyen spin sisteminin manyetik özelliklerini araştırmak için, Monte Carlo metodu kullanılarak bu sistemi temsil edecek bilgisayar simülasyonu iki farklı şekilde yapıldı. Birinci simülasyonda zaman dikkate alınmadan daha yaklaşık bir yöntem kullanılırken, ikincisinde ise zamana bağlılık dikkate alınıp sistemin dinamik simülasyonu yapıldı. Bir boyutlu, etkileşmeyen spin sistemi için başarı elde edildikten sonra, spinlerin birbirleri ile etkileşmesine izin vererek 1 boyutlu ve 2 boyutlu etkileşen spin sisteminin (ferromanyetizma) manyetik özellikleri için Monte Carlo metodu kullanılarak böyle bir fiziksel sistemin simülasyonu yapıldı. Sistemin manyetizasyonunun sıcaklığa ve spinier arası etkileşmeye bağlılığını inceledik. Ayrıca bunların dışında yaklaşık bir yöntem kullanarak kritik sıcaklıkta paramanyetik durum ile ferromanyetik durum arasındaki faz geçişini gözlemledik. Mayıs, 2001 Serdar Ünlü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TEZ ADI : Investigation of Ferromagnetism and Paramagnetism on Two Dimensional Spin States By Monte Carlo Method. Paramagnetism is investigated on a one dimensional non-interacting two levels spin systems by using Monte Carlo Method. First, a simple method without considering time dependence is used to check the paramagnetic behaviour, then dynamic simulation is made with time dependence. Ferromagnetism is studied on one and two dimensinal interacting spin states by taking nearest-neighbour interactions. On one dimension, the system does not show ferromagnetism. The mean field theory and Monte Carlo transition method are used to obtain the phase transition (Ferromagnetism-Paramagnetism) on two dimensional case. Mayıs, 2001 Serdar Ünlü II