İstanbul ve çevresinde yetişen meşe yapraklarında görülen külleme hastalığı etmeni olan misrosphaera alphitoides üzerinde araştırmalar
The Studies on misrosphaera alphitoides which contributes to powdery milden that is seen on oak leaves growing in and around Istanbul
  1. Tez No: 104644
  2. Yazar: AZİM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DERMAN SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
5- ÖZET Bilindiği üzere memleketimiz bir meşe türleri bahçesi gibidir. Görüldüğü gibi, meşe hemen hemen Türkiye'nin tüm bahçelerinde yetişen bir ağaç cinsimizdir.Kerestesi en kıymetli odun materyallerinden biridir. Bu asil ağaç türü ormanın sembolüdür. Ancak, yavaş büyüdüğünden bilhassa gençlik safhasında bazı hastalıklara maruz kalmaktadır. Bunlar arasında küllenme hastalıkları yapraklarda yaz ortalarında başlamak suretiyle, fotosentez faaliyetlerine zarar vererek, sonuçta meşeden elde edilecek asli ürün olan odun artınımmı düşür mekte, tali ürünlerin ise kalite ve kantitesine zarar vermektedir. Bu se bepten hiç olmazsa, İstanbul ve civarında yetişen meşe yapraklarında görülen mantarın faaliyetlerinin, konukçulannın ve hastalığın yayılması araştırılmıştır. Arazi çalışması olarak meşelik ormanlar ve tek meşe ağaçlan yapraklanmadan sonra ve özellikle, yaz ortalarından itibaren gözetim altına alınmış, örnekler toplanmış, laboratuvara getirilmiş, herbaryum koleksiyonları yapılmış, hastalık etmenlerinin teşhisi yapılmıştır. Meşe yapraklarında hakiki külleme hastalığına meşe türünün, hastalık görülen meşenin yetiştiği yerin topografik özelliklerinin, hastalığın görüldüğü ağacın bulunduğu bükün işletme şeklinin, ağaç saflığı ve sıklılığmm ve iklim şartlarının etki ettiği belirlenmiştir. Bu çalışma ile İstanbul ve civarında yetişen meşe yapraklarında görülen mantarın faaliyetinin, konukçulannın ve hastalığın yayılmasının araştınlarak hem bir orman hem de bir peyzaj ağacı olan meşenin bir zararlısının durumu, tahrip gücü, etkileri ve bu hastalığa etki eden faktörler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilecek sonuçlar, hem bilimsel hem de pratik yararlar sağlayacaktır. 50
Özet (Çeviri)
6-SUMMARY As already known our country is like a garden of oak species, that is to say, oak is a genus of tree that is grown up in almost all regions of Türkiye with its different varieties. It is one of the wood materials whose timber is valuable. This noble tree genus is the symbol of forest under the effect of some diseases, especially at its young ages. Among these powdery mildew does harm starting from the middle of summer and also it decreases the increment of wood which is the main product that is supplied from the oak tree. On the other hand it also does harm to the quality and quantity of by-products. That is why we need to know the flow of this disease, the functions and hosts of this fungi type in and around Istanbul. As a field work, oak tree forest and particular oak trees have been observed continuously after the leaving especially in the middle of summer, the samples have been picked up and brought to the laboratory, the herbarium and collections have been prepared and the diagnosis of this diseases effects have been carried out. With this study the position of the Microsphaera alphitoides of the oak tree which is both a forest tree and landscape tree, its power of destruction, its characteristics have been figured out. The results taken provide both scientific and practical benefits for us. 51