Aydın koşullarında ikinci ürün mısır tarımında farklı olum grubundaki çeşitlerin silajlık verim ve kalitesinin olum dönemlerine bağlı değişimi
  1. Tez No: 104661
  2. Yazar: ÖZNUR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Bu araştırma, Aydın ekolojik koşullarında 1996-1998 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, olum dönemi farklı üç melez mısır çeşidinin (Furio, erkenci çeşit; C-6127, orta erkenci çeşit; P-3163, geçci çeşit), 7 farklı hasat dönemindeki bazı verim özellikleri ile kuru ot ve silaj olarak, ham besin madde içeriklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan silaj ların fleig puanına göre kaliteleri de tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek verim sırası ile geçci, orta erkenci ve erkenci çeşitlerden elde edilmiştir. Ancak ham besin madde içerikleri ve koçan oranları bakımından en yüksek değerler erkenci çeşitten elde edilmiştir. Silaj kalitesi açısından genel olarak danelerin 1/4 ve 2/4 süt çizgisi dönemleri arasında bulunduğu dönemin hasat zamanı olarak uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study was carried out at Aydın ecological conditions in 1996 and 1998 years. The aim of this research was to determine some yield characteristics and hay and silage crude nutrients of three different corn hybrids (Furio, early cultivar; C- 6127, medium cultivar; P-3163, latest cultivar) at different maturity groups and 7 different maturity stages. The quality of silage were also examined by fleig points. The highest hay yield were obtained from latest cultivar, medium cultivar and early cultivar respectively. The highest rate of cob (harvest index) and crude nutrients were obtained from the early cultivar. Generally, It was determined as favorable harvesting time of between 1/4 and 2/4 milk line stages for the quality of silage.