Bilgisayar destekli teknik resim eğitimi
The Training of CAD
- Tez No: 104662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ SÖZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bilgisayar destekli teknik resim eğitimi, tez içerisinde detaylı olarak incelenmiştir. Laboratuar uygulamalarının sonuçları öğretilen konuların ne derecede kullanıldığına göre incelenmiştir. Yapılan anketler Bilgisayar Destekli Çizim dersi öğretmenlerine, öğrencilerine ve Meslek Lisesi mezunlarının istihdam edildiği işyerlerinde çalışan yöneticilere uygulanmış ve sonuçlara ulaşılmıştır. Endüstri Meslek Liselerinin ana amacı; endüstrinin ihtiyaç duyduğu teknik elemanları yetiştirmek olduğundan önerilen müfredat programı, endüstrinin Bilgisayar Destekli Teknik Resim eğitimi görmüş Endüstri Meslek Lisesi mezunlarından beklediği bilgi ve beceri seviyesi esas alınarak düzenlenmiştir. Türk sanayisinin ihtiyaçlarına cevap verecek yeni müfredat programı ve uygulaması AHP( Analitik Hiyerarşi Proses) yöntemi kullanılarak geliştirilmiştir. Endüstri Meslek Liselerinin Bilgisayar Destekli Teknik Resim eğitimi beceri uygulamalarında yaptırılacak temrin işleri hazırlanmış, bunlar için gerekli malzemeler ve standart zamanları belirlenmiş, eğitim maliyeti yatırım yönünden tespit edilmiştir. Endüstri Meslek Liselerinde Bilgisayar Destekli Teknik Resim eğitimine ayrılan süre 180 ders saat ve halihazırda eğitim araç-gereci ve donanımlarının yeterli olmaması nedeni ile eğitim maliyeti $10 civarındadır. Bilgisayar Destekli Teknik Resim eğitimi için; optimum zaman 122 saat, eğitim maliyeti ise $ 46,80 bulunmuştur. TEMMUZ 2001 İsmail DURMAZ II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis CAD training is examined in detail. The results of the laboratory applications examined the extent of using the instructed subjects. The results were reached by a survey which was applied to the CAD teachers, students and the managers who works at the workshops where the graduates of high school are employed. The main goal of Technical and Vocational High Schools is to train technicians that national Industry needs. That's why the suggested training curriculum was planned on the bases of which skills and knowledge should be expected from the graduates of the Technical and Vocational High Schools who were trained CAD. A new training curriculum and implementation which will reach the needs of national Industry was developed by using ANALYTIC HIERARCHY PROCESS (AHP) method. For the application of the skills practices in CAD training in the Technical and Vocational High Schools, the exercises were prepared, the necessary materials and the optimum duration are determined, and the cost of training was calculated. In the Technical and Vocational High Schools, the duration for the CAD training is 1 80 course hours. Since there isn't enough training aids, the cost of the training is approximately $ 10 per student. In this thesis, it is found that, for the training of CAD, the optimum duration is 122 hours and the cost of training is $ 46.80 TEMMUZ 2001 Ismail DURMAZ »- - - hbwuud m