Application of data envelopment analysis to the commercial branches of a bank
Bir bankanın ticari şubelerine veri zarflama yönteminin uygulanması
- Tez No: 104660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT CEZZAR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET BİR BANKANIN TİCARİ ŞUBELERİNE VERİ ZARFLAMA YÖNTEMİNİN UYGULANMASI Veri Zarflama Yöntemi (VZY), benzer karar birimlerinin göreli etkinliklerinin ölçülmesi amacı ile geliştirilmiş olan parametresiz bir etkinlik ölçütüdür. Bu yöntemde, birden fazla girdi kullanılarak birden fazla çıktının elde edildiği üretim ortamlarında etkinlik ölçümü yapılabilmektedir. Sözü edilen yöntem, son yıllarda okul, hastane, mağaza, banka şubeleri ve benzeri ortamlarda bir yönetim aracı olarak kabul görmeye ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma, Veri Zarflama Yöntemini, Türkiye'nin bir bankasının ticari şubelerine uygulamayı kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, şubelerin göreli etkinliklerini ve kârlılıklarını bulmanın yanı sıra birim yöneticilerine, etkin ve kârlı olmamanın nedenleri ile etkinlikle kârlılığın nasıl artırılabileceği konusunda öneriler sunmaktır. Araştırma genelinde uygulanan değerlendirme sisteminde, bankadan sağlanan veriler göz önüne alınmıştır. Birimler arası homojenliği sağlamak ve problemin boyutunu çok fazla büyütmemek için sadece ticari şubeler incelenmiştir. Ticari şubeler, girdiye yönelik veri zarflama yöntemi ve ölçeğe göre sabit getiri varsayımı kullanılarak incelenmişlerdir. İncelemeye alınmış olan ilk veri seti, korelasyon yöntemi kullanılarak etkinlik modelinde iki girdi ve bir çıktıya, kârlılık modelinde ise iki girdi ve iki çıktıya indirgenmiştir. Bu çalışmada, doğrusal programlar DEAP Bilgisayar Programı kullanılarak çözülmüştür. Ticari şubelerin göreli etkinlikleri ve kârlılıklan ayrı DEAP programları altında değerlendirmeye alınmışlardır. Ağustos, 2001 Müjgan OLADÎ iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATION OF DATA ENVELOPMENT ANALYSIS TO THE COMMERCIAL BRANCHES OF A BANK Data Envelopment Analysis (DEA) is a method for measuring the relative efficiencies of a set of organizational units. It is a linear programming based technique for measuring the relative performance of organizational units where the presence of multiple inputs and outputs makes comparisons difficult. It has continued to gain widespread acceptance and application field as a management tool in environments such as local authority departments, schools, hospitals, shops, bank branches and similar instances where there is a relatively homogeneous set of units. This study focuses on applying Data Envelopment Analysis methodology to the commercial branches of a bank in Turkey. The aim of this study is to assess the service efficiency and profitability of the commercial branches of the bank. It will also supply managers with reasons of inefficiency and improvement alternatives. The current evaluation procedure relies on data supplied from the bank. The scope of this study has been limited to the analysis of only commercial branches for the sake of homogeneity and simplicity. Commercial branches have been examined using input oriented data envelopment analysis and constant returns to scale model. The set of actors entered into the analysis have been carefully refined to two inputs and one output for the service efficiency model, and two inputs and two outputs for the profitability efficiency model. In this study, DEAP Computer Program has been used to solve LP formulations. Service efficiency and profitability of the commercial branches have been examined separately in seperate DEAP programs. August, 2001 MüjganOLADÎ