Bilgisayar ağlarında yönlendirici algaritmaları için simülatör
Simulation of routing algorithms for computer networks
  1. Tez No: 104676
  2. Yazar: BUKET BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
SIMULATION OF ROUTING ALGORITHMS FOR COMPUTER Documents about how routing algorithms work can be found easily. However, for students to understand the principles of routing algorithms with only these documents is hard. To eliminate the hardness of understanding about this subject and to create efficient teaching environment, it is useful to benefit from simulations. In this study, the simulation of shortest path, distance vector and link state routing algorithms for computer networks are designed. Simulations demonstrate the principle of algorithms in virtual environment. In this study, general structure of routing algorithms which are used in computer networks are investigated and shortest path, distance vector and link state algorithms are explained. In addition, studies in this area are evaluated. Six router and fixed network models are used in the simulator. Distance metric values between routers are changed randomly and simulation can be observed step by step. Simulations in this study can be used as an education material in Computer Networks lessons at Marmara University, Technical Education Faculty, Electronics - Computer Education Department. June, 200 1 Buket BOZKURT X ^4
Özet (Çeviri)
1\ ' _ Ll^ ^İİK“ 'A- BİLGİSAYAR A?LARINDA YÖNLENDİRİCİ - ALGORİTMALARI İÇİN SIMULATOR I r Yönlendirici algoritmalarının çalışmalarını açıklayan, yazılı kaynaklar fazla f olmasına rağmen, gerçekte yönlendirici algoritmalarının nasıl çalıştıklarını sadece bu i t kaynaklar aracılığıyla anlayabilmek öğrenici açısından güçlük yaratmaktadır. Böyle i bir güçlüğü yenmek için, eğitim çalışmalarında sıkça başvurulan ve daha etkili bir ^ öğretim ortamı yaratan simülatörlerden yararlanılması uygun olacaktır. Bu amaçla * yapılan çalışmada, bilgisayar ağlarında kullanılan yönlendirici algoritmalarından en I kısa yol, uzaklık vektörü ve bağlantı durum yönlendirici algoritmalarının sanal k \. ortamda nasıl çalıştığını gösteren bir araç oluşturulmuştur. \ \ Çalışmada, bilgisayar ağlarında kullanılan yönlendirici algoritmalarının genel î yapılan ve çalışma ilkeleri incelenerek, en kısa yol, uzaklık vektörü ve bağlantı f”- durum algoritmaları ayrıntılı olarak açıklamıştır. Ayrıca, bu konuda yapılmış olan ı t çalışmalar değerlendirilmiştir: I, Tasarlanan simülatörlerde, altı adet yönlendiriciden oluşan sabit ağ modeli f 1 kullanılmıştır. Ağ modelinde, algoritmanın çalışması sırasında metrik olarak k f kullanılan, yönlendiriciler arasındaki uzaklık değerleri rasgele olarak i- değiştirilmektedir. Simülatörün çalışması adım adım izlenebilmektedir. I ^ P Bu çalışmada geliştirilen simülatörlerin, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim \] Fakültesi Elektronik-Bilgisayar Eğitimi bölümünde verilmekte olan Bilgisayar Ağlan,ü dersinde etkin bir öğretim aracı olarak kullanılması mümkündür. i C~ Haziran, 2001 Buket BOZKURT F.ı r l' IX