Hava kirliliği yönünden İstanbul'da 1987-1988 yılları kükürtdioksit ve aslı partiküler madde kirliliğinin izlenmesi
  1. Tez No: 10468
  2. Yazar: FAHRİ ASLANTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmamızın amacı, günden güne artış göstererek sağlığımızı tehdit eden İstanbul hava kirliliğinin yakından izlenerek temiz hava planları geliştirme yolunda yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. İnsan aktivitesinin bir sonucu olarak genel hava kirliliği, kavramı: Hava kirliliğini meydana getiren aktivitenin tipine göre bir sınıflandırma ortaya çıkarmaktadır. Atmosferdeki kirleticiler, yanma kaynakları, spesifik endüstriyel aktiviteler, bazı toplum aktiviteleri, sigara içmek gibi bazı kişisel alışkanlıklarla ilgilerine göre sıralanabilirler. Günümüzün kaçınılmaz bir sorunu olarak bilhassa insan sağlığını etkileyen hava kirliliği önce, atmosfer bileşiklerinin değişmesiyle başlamaktadır. Atmosfer genellikle içine karışan toksik maddeleri seyrelterek ve eriterek etkisiz bir hale getirmekle beraber topografik ve meteorolojik koşullar altında sürekli ve ciddi bir şekilde kirlenmektedir. Dört bölgemizde 1987-1988 yıllarında yapılan ölçümlerde kükürt dioksit (S02) kirliliği en yüksek olarak 502 mikrogram/m3 ile 1988 yılı Şubat ayında Şişli bölgesinde, en düşük olarak 1987 yılı Haziran ayında 65 mikrogram/m3 olarak Zeytinburnu bölgesinde, asılı partiküler madde (APM) kirliliği ise en yüksek olarak 242 mikrogram/m3 'le 1988 yılı Şubat ayında Şişli bölgesinde, en düşük ise 12 mikrogram/m3 olarak 1987 yılı Temmuz ayında Kartal bölge sinde görülmüştür. 1987-1988 yıllarında Şişli, Kartal, Aksaray ve Zeytinburnu bölgelerimizde yapılan ölçümlerde yöntemlerimiz, World Health Organization, Geneva-1976.“Selected Methods of Masuring Air Pollutants”dan seçilmiştir.Biz bu tezde, İstanbul'da günden güne artarak zaman zaman insan sağlığını tehdit edici limitlere varan hava kirliliğinin 1987-1988 yılları kükürt dioksit (S02) ve asılı partiküler madde (APM) ölçüm sonuçlarını değerlendirmeye çalıştık. Yapılan iki yıllık değerlendirmede, kirlilik tablo sunun 1987 yılma göre 1988 yılında daha da artmış olduğu görülmüştür. Gelecek nesillerin sağlıklı bir ortamda yaşayabilmeleri bugünden alacağımız önlemlerle mümkün olacaktır. Ölçümlerde ulaşılan maximum değerler önlem alınmadığı taktirde ilerde İstanbul'un tehlikeli günler yaşayabileceğinin en çarpıcı delilidir.
Özet (Çeviri)
The bases of our studies is to hold a light in the development of clean air policies against the ever growing day by day threat of air pollution to our health in the city of Istanbul. The activities which are responsible for forming the classifications of air pollution depends on the point of view that general air pollution is a result of human activities. Air pollutants found in the atmosphere, air waste products from combustible materials and fuel, air waste particles from specific industrial activities and personal habits similiar to smoking are only a few the classifications that can be listed. First, it is necessary to start out with the changing atmospheric composition because today it is nearly impossible to escape the damaging effect of air pollutants on the public health. The toxic materials that mixes into the atmosphere becomes uneffective because the toxic wastes dissolve and spreads throught out the area; yet, according to there topographic and meteorological conditions air pollution is a seriously continous problem. The sulphur dioxide measurements taken between the years 1987-1988 among the four regions was found that Şişli districh showed 502 microgram/m3 rating which is the highest pollution rate for the year 1988; also, the lowest measurements was established in the district of Zeytinbur- nu for the year 1987 at a level of 65 microgram/m3; and, in February, 1988 Şişli district showed a 242 microgram/m3 level rating for suspanded particular matter (SPM) which is the highest measuremet; furthermore, Kartal showed the lowest SPM rating at a level of 12 microgram/m3 for the year 1988.- 118 - The method used in taking the measurements for the districts of Şişli, Kartal, Aksaray, and Zeytinburnu was obtained from the World Health Organization, Geneva-1976 publication titled“Selected Methods of Measuring Air Pollutants.”İn our thesis we have tried to evaluate the air pollutants concerning sulfur dioxide (S02) and suspanded particular matter (SPM) which they become a growing threat to the health of the people living in Istanbul from time to time. İn our evaluation, it is noted that there has been a increase in the amount of pollution for the year 1988 when compared to the pollutant tablets of 1987, and inorder to provide a healthly environment for the next coming generations we must take preventive measures starting today. if preventive measurements are not taken against these maximum levels, then İstanbul will be faced with hazardous days ahead which are very striking evidences.