Metro istasyonlarının iç mekan atmosferinin tematik açıdan örnekler üzerinden irdelenmesi ve şehreküstü metro istasyonu örneği
The examination (analysis) of the interior thematic atmosphere of the metro stations through examples and the case of sehrekustu metro station
  1. Tez No: 444463
  2. Yazar: NEŞE BAŞAK YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENAY BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Metropollerde, bir yerden diğer bir yere ulaşmak için harcanan zaman ve efor, özellikle konut ve işyerleri arasındaki ulaşım ihtiyacının yoğun olarak gözlemlendiği sabah ve akşam saatlerinde, toplu taşıma sistemlerinin alternatif ulaşım seçeneği olarak değerlendirilmesine sebep olmuştur. Bu sebeple kentlilere, daha hızlı, daha konforlu, en önemlisi de daha güvenli bir ulaşım deneyimi sağlayan“metro raylı sistemler”, modern toplu taşıma araçları olarak günden güne yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Dünya genelinde metro istasyonları, birçok önemli güzergahta, kurgusal açıdan sanatsal ve kültürel etkileri düşünülerek tasarlanmış, bulundukları şehrin tanıtımına ve kentsel tasarımına yaptıkları katkının bilinci ile ele alınmıştır. Büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilen metro istasyonları,“tema”kavramının bilinçli kullanımı ve doğru kurgulanmasıyla birlikte, kentsel yönden estetik değer taşıyan, kent kültürünün tanıtımına büyük katkılar sağlayan, turizm ve ekonomik süreklilik yönünden ise devamlılık arz eden kamusal mekanlar haline gelirler. Araştırma kapsamında dünyadaki önemli metro istasyonları incelenerek, İstanbul Metrosu ile karşılaştırılmasına yer verilmektedir. İstanbul Metrosu'nun işlevsel olarak trafik sorunu, hava kirliliği, zaman kaybı ve pahalı ulaşım gibi olumsuz kentsel problemlere uygun çözümler getirmesine rağmen, tasarım yönünden eksiklikleri görülmüş ve bu kapsamda belirlenen öneriler araştırmada sunulmuştur. Bu tez çalışması kapsamında, Bursa'da bulunan Şehreküstü Metro İstasyonu, alan çalışması olarak seçilerek, tasarım ve inşa süreci tüm detaylarıyla birlikte aktarılmaktadır. Tez yazarının tasarım ve proje yöneticiliğini de üstlendiği bu istasyon projesi, tematik metro istasyonları örneği olarak irdelenmiştir. Son olarak, araştırma ile beraber çeşitli sonuçlara varılmış ve bu edinimler“tema kavramının metro istasyonları tasarımında kullanımı”yönünden öneriler ile birlikte özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In metropolitan cities, the time and the effort that are spent in order to reach one destination from another have been leading the public transportation to be considered as an alternative transportation option. Therefore,“underground rail systems”that provide faster, more comfortable and most importantly more secure transportation experience to the citizens are being widely used and improved day by day as modern public transportation vehicles. Metro stations that are preferred by wide audiences become public spaces that carry the value of urban aesthetics, provide a great contribution to the promotion of urban culture and also have continuity in relation to tourism and economical prosperity in case of they are designed while adopting the concept of the“theme”deliberatively. Within this research the important metro stations are examined and compared to Istanbul Metro System. Although Istanbul Metro System brings the appropriate solutions to negative urban issues such as traffic problems, air pollution, time loss and expensive transportation; its deficiency regarding to its design has been realized and so; correspondinly suggestions have been presented. Sehrekustu Metro Station that locates in the city of Bursa has been chosen as a case study and its design and construction processes have been explained in detail within the scope of this thesis. This metro station whose design and project management was carried by the writer of the thesis has been examined as a thematic metro station sample. Finally, conclusions have been reached through the reseach and these acquisitions have been summarized with recommandations.