Stratejik analiz ve bir firma uygulaması (Migros Türk A.Ş.)
Strategic analysis and a case study (Migros Türk)
  1. Tez No: 104707
  2. Yazar: SERKAN BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın ilk iki bölümünde, stratejik analiz öncelikli ve merkezli olmak üzere, strateji ve stratejik yönetim konulan geçmişten bugüne farklı yaklaşımların yelpazesinde irdelenerek; günümüzün çok hızlı değişen ve öngörülemez derecede rekabete sahne olan dünyasında faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyacını karşılayacak ve rehberlik edecek temel bir yapı oluşturma amacıyla açıklayıcı ve keşfedici bir çalışma yapılarak, temel stratejik analiz araç ve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise; birinci bölümde irdelenen strateji konusu ve stratejik yönetim anlayışı çerçevesinde ikinci bölümde incelenen stratejik analiz araç ve tekniklerinin uygulama örneği olarak, Türkiye'nin en büyük gıda perakendecisi Migros Türk A.Ş.'nin dış çevre analizi, başlıca rakiplerinin analizi, ağırlıklı rekabetçi güç değerlemesi, fınansal durum değerlendirmesi ve SWOT analizini kapsayan ve pazarlama stratejileri ağırlıklı olmak üzere, Migros'ta uygulanmakta olan stratejilerin incelenerek analiz edilmesiyle beraber, dünyada yaşanan gelişmeler ve yapılan uygulamalar ile Türkiye'deki beklenti ve trendlerin ışığı altında bazı değerlendirmeler ve gelecek için önerilerin getirildiği monografik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first two chapter of this thesis, with the priority and centrality of strategic analysis, by considering the subject of strategy and strategic management in various approaches from past to now which is aimed to constitute a structure that guides the frame of mind and satisfies the needs of the firms that are operating in today's rapidly changing, inpredictable competitive business world is made an exploratory study that focused on the main strategic analysis tools and methods. In the third chapter, Migros, the biggest food retailer of Turkey, is taken as a case study and external environmental analysis, main competitor analysis, weighted competitive assessment, financial position assessment, SWOT analysis are made for Migros. Migros is analysed especially on marketing strategies. In the light of evolution and application in the world, expectations and trends in Turkish food retail sector, evaluations and advice are summarized. As a result, conclusions and recommendations are presented.