Türkiye'de yerel demokrasi
Local democracy in Turkey
  1. Tez No: 104708
  2. Yazar: BİLAL ŞİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZENREDDİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bugün artık, Türkiye'de değişik siyasal anlayış ve görüşler arasında yerel yönetim ve yerel demokrasinin güçlendirilmesi konusunda bir uzlaşı oluşmaktadır. Çünkü, yerel yönetim anlayışı ile gerçekleştirilmek istenen bir amaçta“demokrasi”kavramı ile açıklanabilir. Bu düşünceler çerçevesinde çalışmada amaç Türkiye'nin yerel demokrasi açısından ne durumda olduğunun saptanması ve yerel demokrasinin önündeki engellerin ne olduğunun ortaya çıkartılmasıdır. Türkiye'de yerel demokrasinin ne durumda olduğunu belirlemek için kullandığımız kriterler, idari vesayet, yerel özerklik, yerel katılım ve halk toplantıları oldu. Sonuç olarak Türkiye' de yerel demokrasi konusunda önemli eksiklikler bulunmakla beraber bu eksiklikler yüksek yargı organları (Anayasa Mahkemesi ve Danıştay) tarafından verilen olumlu kararlarla giderilmektedir.
Özet (Çeviri)
There is a concensus about to make local government and local democracy strong among the different political understandings and opinions in Turkey. Because, one objective can be explained with“democracy”concept which was wished to be formed with local government understanding. In the pespective of these thougts in study, the objective is to determine where is Turkey's position in local democracy and to reveal what is the obstacles in front of local democracy. To determine where is the position of local democracy in Turkey, We used some criterions such as; admistrative tutelage, local autonomy, local participation and public meetings. Consequently, there are important lacks of local democracy in Turkey, however, these lacks are abolished by High Law Organs (Constitutional court and Council of state) giving positive decisions.