Batılılaşma sürecinde TÜSİAD'ın demokrasi raporlarının değerlendirilmesi ve basına yansıması
Discussion of TUSİAD's democrasy reports
  1. Tez No: 104709
  2. Yazar: SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
öz Bu tez çalışması yaklaşık olarak 2 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Bir sivil toplum örgütü olan TÜSÎAD Türkiye'de Demokratik Standartların Yükseltilmesi Raporunu yayınlandığında kamuoyunda çok geniş bir yankı uyandırmıştı. Rapor çeşitli çevrelerden farklı bakış açılarının değerlendirilmesine tutuldu. Bu değerlendirmelere farrklı bir bakış açısı getirmek fikriyle bu çalışma başlangıç olarak ortaya çıktı. Raporun ülkemizin çok özgün öğeler teşıyan batılılaşma süreci içinde değerlendirilmesi bu çalışmanın eksenini oluşturdu. Bu çalışma sırasında ülkemin yakın tarihinde geçen ilgi çekici bir yolculuk yaşadım umarım bu yolculuğa katılmanın zevkini sizlerde yaşarsınız.
Özet (Çeviri)
Abstract The thesis titled“Discussion of TUSIAD's Democrary Reports”is composed of three ports. The first two parts discussed establishment of the modernization period“Tanzimat”and the Republic of Turkey. The third part, The Democrary Reports of TUSIAD covering the period 1997-2000, are examined with respect to modernization also the media coverage of those reports are analyzed. The aim of this study is to point out ifa relationship exist between TUSIAD's democracy reports and The Turkish Modernization Period.