Batılılaşma sürecinde Türk toplumuna sunulan çocuk ve genç tipleri(Mehmet Akif, Tevfik Fikret, Muallim Naci örneği)
Young and child models are represents to Turkish communnity in westernize era (Mehmet Akif, Tevfik Fikret, Muallim Naci examples)
  1. Tez No: 210222
  2. Yazar: NİGAR DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR FERSAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tanzimat'tan önce baslayıp Cumhuriyet'e kadar süren ve günümüzde de hala devam etmekte olan Batılılasma, Türk toplumu için bir değisim sorunudur. Batılılasma sürecinde ? özellikle Osmanlı'nın son dönemlerinde- ?yeni aydın tipi? topluma sunulmustur. Bu süreçte Türk toplumuna sunulan çocuk ve genç tiplerinden Âsım, Halûk, Sermin ve Ömer tipleri çalısmamızda esas alınmıstır. Mehmet Akif'in Âsım'ı ve Tevfik Fikret'in Haluk'u Türk toplumuna sunulmus ideal genç tipleridir. Fikret, Sermin'i ideal bir çocuk tipi olarak topluma sunarken Muallim Naci de kendi çocukluğundan hareketle Ömer tipini topluma sunmustur. Ömer'in ideal bir çocuk tipi olmaktan ziyade bir geçis tipi olduğu görülmüstür. Çalısmamızda Ömer'den Âsım'a, Sermin'den Haluk'a giden bir çizgi dikkat çekmektedir. Haluk ve Sermin Batı'yı referans alan modellerdir. Ömer ve Âsım ise Batı'nın belli değerlerine açık, yerli tiplerdir. Bu tipler değisik yönleriyle geleceğimizi temsil eden çocuk ve gençlere model olarak topluma sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The westernize era, that had begun within time from ?Tanzimat Term? to ?Proclamation of the Turkish Republic? and continued in the present days, is a changing issue for Turkish Community. In this westernize era ?especially in last terms in Ottoman Empire-, ?new intellectual person model? is represented to Turkish community. This thesis bases on young and child models called Asım, Haluk, Sermin and Ömer which are came up in this era. Asım came from Mehmet Akif and Haluk came from Tevfik Fikret are ideal young models that are represented to Turkish community. During Fikret was bringing up Sermin as an ideal model to community, Muallim Naci was bringing up Ömer model based on childhood of himself. It is obtained in this working, Ömer was changing over model more than be ideal model. It can be said, the way is used as a method from Ömer to Asım and from Sermin to Haluk. Since, Haluk and Sermin represents a western model, Ömer and Asım represents a model that traditional but open minded to some western values. These models discussed in this working as a child and young model that will shape our future and represents different views.