Osmanlı bürokrasisinin çağdaşlaşması (1789-1876)
Contemporanity of Ottoman's bureaucracy
- Tez No: 104716
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
oz Tezimizin amacı, klasik Osmanlı bürokrasisinden başlayarak Tanzimat dönemi de dahil olmak üzere bürokraside değişen, gelişen kurumlar ile yeni tip bürokratın ortaya çıkmasının, araştırılmasıdır. Bu bakımdan, Osmanlı Devleti'nin yönetim mekanizması içinde önemli bir yeri olan bürokrasinin çağdaşlaşma sürecini tarihsel analizlerle inceleme altına aldık. Bu araştırmayı yaparken tarihsellik ön planda olmuştur. Osmanlı bürokrasisi siyaset- sosyolojisi teknikleri ile incelenmemiştir. Tezde vardığımız sonuç, Osmanlı bürokrasisi ve bürokratının geçirdiği aşamalarla çağdaşlaşmada önemli bir gelişme sağlamış olmasıdır. ABSTRACT Our thesis purse the aim of investigation of the emergency of a new type of bureaucracy,due 1xansforming,developing instuties of bureaucracy which begans inclueded the reformation period with classical Ottoman bureaucracy. Therefore, we examined thourougly, the progress of contemporanity of bureaucracy which is of considerable importantance according to the Ottoman administration via historical analysis. Historicity has had the priority during this research,hence the detachment of an investigation of Ottoman bureaucracy via the tecniques of political sociology. As a result of findings which we stated in our thesis, that the gradations of the ottoman bureaucracy end the bureaucat gave rise to a considerable progress of contemporanity. Ill
Özet (Çeviri)