Dünyada ve Türkiye'de çocuk istihdamı ve çocuk işçiliğinin insan kaynakları yönetimi açısından önemi
Child employment in the world and in Turkey and the importance of child labour in human resources management
- Tez No: 104717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çocuk işçiliği tüm dünyada,özellikle gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sorundur. Çocuklar birçok nedenden ötürü çalışmaktadır,bunlardan en önemlisi yoksul olmaktır. Çocuklar kendilerinin ve ailelerinin hayatta kalması adına çalışmaktadırlar. Birçok çocuk okula gitmek yerine çalışmaktadır. Çocuklar okulu bıraktıkları vakit potansiyel işçi olmaktadırlar. Çocuğun çalışma sorumluluğundan kurtarılması için ailenin ekonomik durumunda bir değişiklik olmalıdır. Okula devamın artırılması için eğitimin kalitesinin yükseltilmesi gerekmektedir,bu suretle okumanın çocuğun gelecekteki başarısında önemli bir faktör olduğunun düşünülmesi gerekir. Yoksul ülkeler çocuk işçiliğini sona erdirmek için yeterli önlemler alamamaktadırlar. Çocuk işçiliği biçimlerinin hepsinin sona erdirilmesinde uluslararası düzeyde işbirliği ve mutabakat gerekmektedir. Bununla birlikte ulusal düzeyde de hükümetler,hükümet-dışı örgütler ve diğer ilgili birimlerin de etkili olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Child labour is a serious problem throughout the world, especially in developing countries. Children work for a variety of reasons, the most important being poverty.Children work to ensure the survival of the family and themselves.Many children have to work in order to attend school. When these children leave school, they become potential workers.There must be an economic change in the condition ofstruggling family to free a child from the responsibility ofworking. To increase the school attendance the quality of education must also be improved so that schooling is considered an important factor in the future success of a child. Poor countries cannot necessarily afford such measures to eliminate the child labour.There must be an international cooperation and agreement to eliminate every forms of child labour.However the national governments,non-govermental organizations and other related units must also be effective at the national level. iii