Sistematik riskin halka arzda piyasa fiyatına etkisi
The Systematic risk's effect on the market price in the ipo's
  1. Tez No: 104745
  2. Yazar: İBRAHİM SIRMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Sermaye piyasalarının gelişebilmesinde ve piyasaya derinlik kazandırılmasında halka arzların önemi ve gerekliliği gerek akademik çevreler gerekse iş dünyası tarafından kabul edilmektedir. Aynı zamanda finansal sistem içersinde şirketlerin yatırımlar için ihtiyaç duydukları kaynakları bulmada şirketlerin halka arzları esaslı bir yere sahiptir. Halka arz yoluyla elde edilecek kaynağın şirketler için optimal olması için de piyasa şartlarının uygunluğu gerekmektedir. Piyasa şartlarını belirleyici faktörlerin başında sistematik riskin temsil ettiği makro ekonomik unsurlar gelmektedir. Bu temel görüşler çerçevesinde“Sistematik Riskin Halka Arzda Piyasa Fiyatına Etkisi”konulu tez çalışmamızın birinci bölümünde piyasa etkinliğini irdeleyen etkin piyasalar teorisine, ikinci bölümde sistematik risk kavramını finans literatürüne kazandıran fiyatlandırma modellerine, üçüncü bölümde bir bütün olarak piyasalar açısından riskin ne anlam ifade ettiğine, dördüncü bölümde ise halka arzda fıyat-değer ilişkisinin oluşumunda değere bağlı olarak fiyatın oluşmasındaki yaklaşımlara değinilmiştir. Ve son olarak da beşinci bölümde bağımsız değişken olarak sistematik risk faktörlerinin, sektörel olarak İMKB'de oluşturulan fiyat endeksleri üzerindeki etkisinin ekonometrik olarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order for the capital markets to develop and gain dept, the importance an the necesity of initial public offers (IPO) are widely accepted by the academicians and the business world. At the same time and within the financial system the IPO's in finding the sources which are needed for investment by the componies are an important factor. The suitabilitity of the market conditions is needed to optimize the sources equired for the companies by IPO's. The first factors to determine the market conditions are macro eceonomic element which represent the systematic risk. Within these basic optinions, it has been explained in the first chapter of this thesis titled as“ The Systematic Risk's Effect On The Market Price In The IPO's”the efficient markets theory that investigates the market's effectiveness, and the seceond chapter the pricing models which furnished the finance litareture with systematic risk concept, and in the third chapter the meaning of the risk as a whole from the markets' perspective, and in the fourth chapter the approaches in making price as connected to the value in the composition of the price as connected the value in the composition of the price-value relationship in the at IPO's. At last, in the fifth chapter, the analysis of the affect on the price indeces of the systematic risk factors as an independent variable being developed in Istanbul Stock Exchange (ISO) by the sectors has been done econometrically.