Hisse senedi yatırımlarında tek endeks modeli ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören hisse senetleri üzerinde ekonometrik bir uygulama
Single index model in stock investments and its an econometric implementation on stocks traded in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 41092
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUZAFFER SARIMEŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın temel amacı, tek endeks modeli kullanılarak, sistematik riskin teorik ve ampirik açıdan analiz edilmesi ve şirketlere ait sistematik risk katsayısının tahmin edilerek, sektörel sistematik risk katsayılarının bulunup, hangi sektörün sistematik riskinin daha yüksek olduğunun tespit edilmesidir. Bu amaç çerçevesinde, ekonometrik yöntemlerle İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 49 adet şirkete ait sistematik risk katsayıları tahmin edilmiş ve daha sonra sözkonusu şirketlerin sektörlerini temsil edici özellikleri dikkate alınarak, aritmetik ortalama yöntemi ile 14 ayrı sektöre ait sistematik risk katsayıları bulunmuştur. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın giriş bölümünü oluşturmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, endeks modeli ile bağlantılı olarak, risk kavramı üzerinde durulmuş, sistematik ve sistematik olmayan risk kavramları açıklanarak, iki risk kavramı arasındaki farklar vurgulanmıştır. Takip eden bölümlerde gerçekleştirilen kantitatif analizlerin temelini oluşturan risk ölçümünde kullanılan istatistiklere ilişkin bilgiler de bu bölümde verilmiştir, ikinci bölümde, gerek konu ile ilgili Türkçe literatürün kısıtlı olması gerekse de konunun bir bütün olarak verilmesi düşüncesi ile kavramların tanımlan geniş tutulmuştur Çalışmanın üçüncü bölümünde, W Sharpe tarafından geliştirilen tek endeks modeline kadar, finans literatüründe geliştirilmiş bulunan modeller genel olarak tanıtıldıktan sonra, tek endeks modeli ve çoklu endeks modellerinin teorik yapılan tartışılmış ve bazı kantitatif üretimler yolu ile risk kavramı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde tek endeks modelinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören 49 adet şirkete uygulanmasına ilişkin analiz yöntemi verilerek, elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışmada, ekonometrik yöntemler kullanılarak tahmin edilen halka açık şirketlere ait sistematik risk katsayılarından yola çıkılarak hesaplanan sektörel risk katsayılarının 1992 ve 1993 yıllan karşılaştırması analizinde, ülkemizde temel mallar üreten sektörlerin sistematik risk düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to analyze systematic risk, by using single index model, on some stocks which are actively traded in Istanbul Stock Exchange. The main sections of the thesis are, index model and concept of risk, models in stock investments and index models, and an implementation of index models and its comments. The single index model which is developed by well known financial author, William Sharpe, explains the change in stock return by the market indicators. The widely used market indicator is composite index of stock exchange Because, composite index generally shows whole change of the market. In this thesis, Istanbul Stock Exchange's composite index has been also used and forty nine companies' stock return has been considered in yearly basis The market data was obtained from Automated Data Processing System In quantauve analysis, Excel software menu was used. The analysis contained 1992 ve 1993 fiscal years' data The 1994 fiscal years wasn't considered m the study because, we believe that the financial crisis adversely effected the data in that years. The quantanve results are given in appendix of the study According to the comparative results of the year 1992 and year 1993 indicate that, the basic goods producer companies' systematic risk is higher than other companies