Türkiye'de 1960 sonrasında kütüphanecilikteki yenilikler
Renovations in librarianship after 1960 in Turkey
- Tez No: 104747
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Türkiye'de 1960-2000 arası yıllarda kütüphane ve kütüphanecilik alanındaki evrimi açıklamada tarihsel, betimleme ve dokümanter analiz yöntemleri kullanılmış; kütüphane/bilgi hizmetlerindeki 'değişerek gelişme ve yenilenmede', toplumsal yapıda süreklilik sağlanmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Son kırk yılda özellikle araştırma kütüphaneleri olarak genellenebilecek bilgi işletmelerinde belgelendirme ve bilgilendirme hizmetlerinin yaygınlaşmaya başladığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, 21. yüzyılda ulusal bilgi sistemi içinde, her insana bilgi sunmak üzere örgütlenme hazırlıklarının başlaması beklenmektedir. Kütüphaneci yetiştiren bölümler de bu değişimi 'yönlendirme ve uyum' sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Descriptive and historical methods are used to explain the historical evolution of Turkish libraries and librarianship from 1 960 to 2000. The tecnique utilized for the data collection in the study is the critical survey of the literature. It emphasizes the need for the innovations and continuous improvements according to the social structure in library and information services. It is determined that especially in research libraries, documentation and information services have been widely spreading all over the country for last 4 decades. However, it is expected that the making availabilty of information for each person, stemming from the organizing of a nationwide information system in the twentyfirst century, will hopefully be started soon. The departments which train librarians in universities are also preparing themselves to make all the necessary applications to adopt these changes.