1960-65 döneminde Türkiye'de sosyal hayat
Social life in Turkey in the period 1960-65
- Tez No: 748393
- Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 813
Özet
27 Mayıs askeri darbesi sonrasında Türkiye yeni ve farklı bir döneme girmiştir. Milli Birlik Komitesinin idareye gelmesinin ardından bir yılı aşkın bir süre askeri idare ile yönetilen Türkiye, 1961 seçimleriyle birlikte ilk kez koalisyon hükümetleri ile tanışmıştır. Sosyal ve siyasi açıdan son derece yoğun olan 1960-65 döneminde iç politikadan dış politikaya önemli gelişmeler yaşanmış, ilklere tanıklık edilmiştir. Sosyal hayattaki gelişmeler siyasi hayattaki gelişmelere paralel bir şekilde ilerlerken, af meselesi ülke gündemini uzun süre meşgul etmiş, toprak reformu sürekli olarak halledilmeyi bekleyen bir problem haline gelmiştir. Sosyal ve ekonomik hayatta yaşanan gelişmelere bağlı olarak göç ve gecekondu sorunu kartopu gibi büyümüştür. İşçi hareketleri toplu bir harekete dönüşmüş, grev ve lokavt gibi uygulamaların eyleme geçmesiyle çalışma hayatında değişiklikler yaşanmıştır. Salgın hastalıkların ve personel eksikliğinin sarstığı sağlık sistemi toplumsal hayatı etkilemiştir. Eğitim sisteminin en önemli ihtiyacı fiziki olmuş, bina ve derslik dışında personel eksikliği de hissedilmiştir. Eğitim sistemindeki değişiklikler istikrar ihtiyacını getirirken, yükseköğretimdeki merkezileşme hareketi kültürel ve dini alanlarda da görülmüştür. Ekonomik açıdan çok sıkıntılı bir dönem yaşanmış, hayat şartları vatandaşları dar boğaza sokmuştur. 1960-65 dönemi tüm zorlukların, şaşkınlıkların ve kargaşanın yanı sıra afet, facia ve kazalarıyla da dikkati çekmiş, kuraklık ve susuzluk ile Türkiye ibret verici günler geçirmiştir. Farklı yönlerden incelemeye çalıştığımız bu dönem; yaşanan gelişmelerden, çekilen sıkıntılardan ve edinilen tecrübelerden birtakım neticeler çıkarılabilmesi ve dersler alınabilmesi açısından gelecek dönemler ve nesiller için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey entered after the May 27 military coup a new and different era. Turkey, which was governed by military administration for more than a year after the National Unity Committee came to administration, met coalition governments for the first time with the 1961 elections. In the period 1960-65, which was extremely intensive socially and politically, significant developments have been experienced and the firsts have been witnessed from domestic policy to foreign policy. While the developments in social life have progressed in parallel with the developments in political life, the issue of amnesty has long occupied the country's agenda, land reform has become a problem that is constantly waiting to be solved. The problem of immigration and slums has grown like a snowball depending on developments in social and economic life. Labor movements have become a collective movement, and there have been changes with the action of practices such as strikes and lockouts in working life. The health system shaken by epidemics and lack of personnel has affected social life. The most important need of the education system was physical; lack of staff was also felt apart from need of the building and classroom. While changes in the education system bring the need for stability, the centralization movement in higher education has also been seen in cultural and religious fields. There was a very difficult period economically; the conditions of life have put citizens in a bottleneck. The period of 1960-65 attracted attention with all the difficulties, astonishment and disorder as well as disasters, calamity and accidents, Turkey had noteworthy days with drought and thirst. This period, which we are trying to examine in different ways; it is important for future periods and generations in order to draw some conclusions and learn lessons from the developments, sufferings and experiences gained.