Perge batı nekropolisi M2 mezar yapısı
M2 tomb building at western necropolis of Perge
- Tez No: 104770
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZ Bu Yüksek Lisans tezinin konusunu, 1997 yılında Perge Batı Nekropolisi'nde açığa çıkarılmış olan M2 kodlu mezar yapısı oluşturmaktadır. Mimarisi bakımından Pamphylia ve Perge'de, daha önceden bilinen mezar tiplerinden farklı olan söz konusu yapının içinde duvar resimleri de bulunmaktadır. Mezar, mimarisi ve duvar resimleri ile beraber, buluntuları ve yazıtı bakımından da etraflıca tanımlanmış ve her bir özelliği analojiye tabi tutulmuştur. Analojilerden çıkarılan değerlendirmeler yardımıyla M2, aynı nekropolis ve yakın bölgelerindeki mezar yapıları içinde belli bir kategoriye sokulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, mimarisi ve duvar resimleri üzerindeki yerel ve dış etkiler saptanmaya çalışılmış, Pamphylia'da uygulanan ölü kültü adetlerinin daha iyi anlaşılabilmesine katkısı olan, mezar içi düzenlemesi, duvar resimleri ve buluntuları, bu açıdan da ele alınmıştır. Son olarak, mezar yapısının konumu ve diğer özellikleri göz önünde bulundurularak bir tarihleme önerisi sunulmuştur. * ABSTRACT The subject of this master thesis is concluding a tomb building called M2 which was found in West Necropolis of Perge in 1997. The tomb has different features than other tomb types which were known before, also different from them by its frescoes in Perge and Pamphylia. The tomb has been described by its architecture and frescoes, and also its finds and inscription. By the using the points which are comes from analogies, the tomb, M2, has been compared with the tombs which are in the same necropolis and neighbouring areas. Also it has been tried to determine local and foreign influences on the architecture and frescoes of the tomb. M2 also supplies to understanding Pamphlian death cult traditions. To sum up, by using the place of the tomb and its features a suggestion for dating is offered. Ill
Özet (Çeviri)