Avrupa Birliği açısından terörle mücadele ve insan hakları
Fighting against terrorism and human rights in the European Union perspective
  1. Tez No: 104769
  2. Yazar: ERTAN BEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZ Terörizmle mücadele etmek durumunda olan demokrasilerin karşılaştığı temel problem, KABUL EDİLEBİLİRLİK ve ETKİLİLİK arasındaki açmazdır. Anti-terörist uygulamaların, bir taraftan bireysel hak ve hürriyetlerin korunduğu demokratik toplum ve hukuk devleti gerekleri ve uluslararası insan haklan norm ve standartları açısından kabul edilebilir olması gerekirken; diğer taraftan da terörizm tehditine karşı etkili olmaları gerekir. Bu çalışmada, özellikle Avrupa Birliği (AB)'nin terörizmle mücadelede başvurduğu önlemlerin genel özellikleri, AB'nin 'serbestlik', 'güvenlik' ve 'adalet' konularındaki politikalarına özel atıfta bulunmak ve bu politikaların tarihsel gelişimini de kapsamak suretiyle, tanımlanmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'ne özel bir önem verilmiştir. Bu çalışma; aynca, AB ve Türkiye arasındaki ilişkileri, 'Kopenhag Kriterleri' olarak bilinen standartlar/ölçütler açısından değerlendirmektedir. ABSTRACT The main problem of democracies confronted by terrorism is the dilemma between ACCEPTABILITY and EFFECTIVENESS. On the one hand, anti- terrorist measures have to be acceptable to democratic society and on the other hand they have to be effective against terrorist threat. Therefore, this study is concerned with the general characteristics of counter- terrorist measures taken by the EU with a special reference to the EU's freedom, security and justice policy including a historical background. At the same time, a special attention has been paid to the European Convention on Human Rights, which requires that even suspected terrorists be afforded the basic human rights guaranteed in that instrument. Finally, the present study also examines the relationship between the EU and Turkey in the context of the accession criteria (or so-called Copenhagen Criteria). in
Özet (Çeviri)