Koçaçay'ın yukarı kesiminin jeomorfolojisi (İvrindi-Balıkesir)
Upper track of Koçaçay river-basin of jeomorfologe
  1. Tez No: 104777
  2. Yazar: KAMİLE GÜLÜM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. T. AHMET ERTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İncelemeye konu olan“Kocaçay Havzasının Yukarı Kesimi”Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alır ve yaklaşık olarak 751 km2 alana sahiptir. İnceleme alanında diskordant örtülü polisiklik topografya şekilleri yer alır. Relief şekilleri yapı ve litoloji ile yalandan ilgilidir. Hakim relief şekli farklı yükseltilerde yer alan platolardır. Platolar üzerinde Madra Dağı, Göldedesi Tepe, Göktepe gibi yüksek alanlar da yer alır. Ana yer şekilleri bugün olgunluk safhasında görülmekle birlikte, vadiler genellikle daha gençtir. Drenaj sistemi Pliosen'de oluşmuş, Kuatemer'de gelişimini sürdürmüştür. Gerçekte vadi şebekesi Plio-Kuaterner'dir. Pliosen sonu Kuatemer başındaki tektonik yükselmeler sonucu sahada topoğrafik diskordansın olduğu söylenebilir. İnceleme alanındaki aşınım yüzeyleri çeşitli yükseltilerdedir. En yüksek olanları 550-750 m arasındadır. Üst Miyosen aşınım yüzeyleri yüksek tepeler ve sırtlar olarak şekillenmiştir, ikinci yükseltidekiler 300-550 m ler arasındadır ve Alt Pliosen'e aittir. En alttaki seviye ise 210-300 m yükseltide olup, platoların kenarında yer alır ve Üst Pliosen yaşındadır. Bugün Kocaçay Havzasının Yukarı Kesimindeki topografya şekilleri gençlik safhasında olup gelişimim sürdürmektedir. ABSTRACT Study area, the upper track of Kocaçay river-basin is located on the south of Marmara Region. It has average 751 km2. Discordantly covered polycyclic topographical features take place in the study area. Relief features are closely associated with lithology and structure. Dominant feature is plateau. There are plateau at varying elevations. On the other hand, there are high hills on the plateau, such as Mount Madra, Göldedesi, Göktepe. Although the dominating topographical features today show a mature type of topography, valleys are generally younger. Drainage system has been mostly formed during Pliocene. It has been developed in the course of Quaternary. In fact valley system is of Plio-Quaternary age. Probably, the topographical discordance found in the study area is the result of Post-Alpine tectonical uplift that occurred at the end of Pliocene and beginning of the Quaternary. Erosion surfaces of various elevations exist in our research area. The highest of them is 550-750 meters. The upper Miocene erosion surface has been formed on steep ridges and hills. The second one that is 300-520 meters elevations on the plateau is the lower Pliocene erosion surfaces. The lowest ones are at 210-300 m. elevations on of rivers that dissect the Plateau of upper Pliocene age. Valleys are still in the character of young valleys. In fact, the whole of topography is considered in the upper track of Kocaçay river basin, one can say that the development is still at the young stage. 'Düzeltme"
Özet (Çeviri)