Ege bölgesindeki bazı lokalitelerde ağaç kurbağalarının populasyon büyüklüğünün biyoakustik yöntemle belirlenmesi
Estimating population size of tree frogs using bioacoustic method in some localities at Aegean region
  1. Tez No: 276409
  2. Yazar: ORKUN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amfibi populasyonlarının azalması ve yok olması küresel bir problemdir. Bu problemin anlaşılması için amfibi populasyonlarını izleme çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu yüzden son zamanlarda amfibi populasyonlarını izleme çalışmaları önemli derecede artmıştır. Çağrı çalışmaları üreme halindeki anurların izleme çalışmalarında kullanılan oldukça yeni bir tekniktir. Bu çalışmada, erkek bireylerin çağrılarının sayılmasıyla elde edilen veriler kullanılarak Kocaçay'daki Hyla arborea'nın erkek bireylerine ait populasyon büyüklüğü hesaplanmıştır. Daha önceki çalışmalardaki bu türün populasyonlarına ait bilinen cinsiyet oranı kullanılarak H.arborea'nın populasyon büyüklüğü de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Declines and losses of ampihibian populations are a global problem. Understanding this problem requires monitoring amphibian populations. Thus the studies regarding amphbian monitoring studies have been considerably increased recently. Calls surveys are relatively new technique for monitoring of breeding anurans. Using data from counts of calling males we estimated population size of Hyla arborea in Kocaçay. According to sex ratio of populations of this species at previous studies, we also estimated the population size of H. arborea.