Ankara çayı ve kollarındaki bentik makroinvertebratların bolluk, dominans, benzerlik ve çeşitlilik açısından kimyasal ve fiziksel parametrelerle birlikte incelenmesi
The Consideration of the benthic macroinvertebrates in Ankara creek and its arms in point of abundance, dominance, similarity and diversity with chemical and physical parameters girgin
  1. Tez No: 34590
  2. Yazar: SÖNMEZ GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ANKARA ÇAYI VE KOLLARINDAKİ BENTİK MAKROİNVERTEBRATLARIN BOLLUK, DOMİNANS, BENZERLİK VE ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN KİMYASAL VE FİZİKSEL PARAMETRELERLE BİRLİKTE İNCELENMESİ (DOKTORA TEZİ) SÖNMEZ GİRGİN Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şubat 1994 ÖZ Çalışmada 1991 ve 1992 yılında Ankara Çayı, kaynağa yakın bölgeden başlayarak, Sakarya Nehri'ne katılma noktasına kadar incelenmiştir. Akarsu sistemi birçok kirleticinin etkisindedir. Bu nedenle sistemi en iyi temsil edebilecek bölgelerden toplam 20 örnekleme noktası seçilmiştir. Ankara Çayı ve çok kirli baza yan kollardaki örnekleme noktalan, bentik makroinvertebrat bulunmaması nedeni ile sadece fiziksel ve kimyasal açıdan incelenmiş, yan kollardan alman 11 örnekleme noktasından ise su örneklerinin yanısıra bentik makroinvertebrat örnekleri de alınmıştır. 1991 yılında nisandan kasıma kadar 7, 1992 yılında marttan kasıma kadar 9 kez örnekleme yapılmıştır. İnceleme materyali, Gastropoda, Bivalvia, Oligochaeta, Hirudinea, Crustacea ve Insecta olmak üzere 6 sınıfa ait toplam 89 cins ve 17491 bireyden oluşmaktadır. Teşhis edilen cinslerin,* örnekleme noktalarına aylık ya da yıllık olarak dağılımı sayısal, ortalama bolluk ve % dominans değerlerine göre yapılmıştır.II Shannon - Weaver çeşitlilik indeksi kullanılarak, bentik makroinvertebratlann örnekleme noktalarında aylık ve yıllık çeşitlilikleri hesaplanmıştır. Kaynağa daha yakın olan Kocaça/da her iki yılda da çeşitlilik değerleri yüksek bulunmuştur. Bentik makroinvertebratlar açısından örnekleme noktalan arasındaki benzerlik Sorensen analizi ile hesaplanmış ve Cluster analizi ile benzer örnekleme noktalan kümelenmiştir. Cinslerin birbirleri ile ve N-NO3, N-NO“2, N-NH+4 ve P-PO”^ gibi en önemli inorganik kimyasal kirlilik parametreleri ile aralarındaki uyum Pearson korelasyon matriksi ile, akarsu sisteminden toplanan cinslerin N-NO~2, N-NH+4 ve P-PO~^4 açısından sistem kirliliği ile olan ilişkisi ise X^ testi ile araştırılmıştır.. Bilim kodu Anahtar Kelimeler : Ankara Çayı, fiziko - kimyasal parametreler, su kalitesi, bentik makroinvertebrat, bolluk, dominans, çeşitlilik, benzerlik Sayfa Sayısı : 246 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nilgün KAZANCI
Özet (Çeviri)
İİİ THE CONSIDERATION OF THE BENTHIC MACROINVERTEBRATES IN ANKARA CREEK AND ITS ARMS IN POINT OF ABUNDANCE, DOMINANCE, SIMILARITY AND DIVERSITY WITH CHEMICAL AND PHYSICAL PARAMETERS (Ph. D. Thesis) SÖNMEZ GİRGİN Gazi University Institute of Science and Technology February 1994 ABSTRACT In this work, we have studied from the site where near the source of the Ankara Creek to the point of where it joins with the Sakarya River, during 1991 - 1992. The stream system is influenced by many disposal sources. For this reason, the sites which represents the system well, we have selected 20 collection sites. It has been studied only chemical and physical parameters in Ankara Creek and some of its polluted arms, because of, they don't have bentbic macroinvertebrates. Only 1 1 collection sites from Ankara Creek's arms sampling water and bentbic macroinvertebrates have been taken. In 1991, from april to november 7 times, in 1992 from march to november 9 times, we have collected the samples. Macroinvertebrate samples consist of 89 genera and 17491 individuals belonging to 6 classes that like Gastropoda, Bivalvia, Oligochaeta, Hirudinea, Crustacea and Insecta. The identified genera haveIV distrubuted to collection sites in the tables, with numerical, abundance and dominance values, monthly or annualy. The diversity of the benthic macroinvertebrates have been calculated by using Shannon - Weaver diversity index monthly and annualy. In Kocaçay, which is close to the source, the diversity values have been found very high for two years. We have calculated similarity between collection sites by using Sorensen analyse method. Similar collection sites are classified by using Cluster analyse method. By using, Pearson correlation matrix, the relationships between genera and the effect of the most important inorganic chemical parameters (N-NO“3, N-NO”2, N-NH+4 and P-PO“^ ) on genera and by using X^ test, the relationships between polluted system in point of N-NO-2, N-NH+4, P-PO”34 and genera that collected from the stream system have been searched. Science code Keywords Page number Advisor Ankara Creek, physico - chemical parameters, water quality, benthic macroinvertebrate, abundance, dominance, diversity, similarity 246 Prof. Dr. Nilgün KAZANCI