Roma Dönemi Nikomedeia sikkeleri
Roman Period Nikomedeia coins
  1. Tez No: 104783
  2. Yazar: EROL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
nı ÖZ Bir yüksek lisans tezi olarak ele alınan bu çalışmadaki amaç; kentin tarihinin aydınlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu gaye ile yayımlanmış kataloglardan faydalanılarak Bithynia bölgesi kentlerinden Nikomedeia'mn Roma Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemleri boyunca darb ettiği sikkelerin eorpusu meydana getirilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce kentle ilgili olarak yayımlanmış sikke katalogları taranmış ve her bir sikkeyle ilgili bilgileri içeren fişler hazırlanmıştır. Fişler üzerinde sikkenin fotoğrafi, hangi imparator dönemine ait olduğu, ön ve arka yüz tanımları, yazı,monogram, kontrmark, ağırlık ve çapına yer verilmiştir. Daha sonra bu fişlerin kronolojik ve tipolojik ayırımı yapılmış ve bir düzen içerisinde bir araya getirilmiştir. Bir imparatorun sikke tiplerinden en az bir tanesinin fotoğrafı verilip altında açıklaması yapılmış daha sonra hemen altında hangi katalogdan alındığı verilmiştir. Diğer kataloglardaki benzer sikkeler de hemen altına yazılmış, varsa farkları yanlarında belirtilmiştir. Tezin giriş bölümünde Bithynia bölgesinin, dolayısıyla Nikomedeia kentinin tarihi coğrafyası ve konumu anlatılmaya çalışılmıştır. Katalog kısmında 774 adet sikke incelenmiş ve her sikkenin tanımlaması yapılmış, daha sonraki bölümde katalogda yer alan sikkelerinin arka yüz betimlerine göre saptanan 55 farklı tip incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. ABSTRACT The purpose of the present master thesis is making clear the history of the city. The coins of Nikomedeia, one of the city in Bithynia Region, in which are coined during the Roman Republic and the Roman Empire Periods, are came together the coins' corpus by making use of the printed catalogues in the frame of this purpose. The printed catalogues of coins are researched and information cards are prepared for each coin before starting the work. The photograph of coin, the period, the descriptions of back and front faces, inscription, monogram, countermark, weight and diameter are written on information cards. The chronological and typological
Özet (Çeviri)
nı ÖZ Bir yüksek lisans tezi olarak ele alınan bu çalışmadaki amaç; kentin tarihinin aydınlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu gaye ile yayımlanmış kataloglardan faydalanılarak Bithynia bölgesi kentlerinden Nikomedeia'mn Roma Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemleri boyunca darb ettiği sikkelerin eorpusu meydana getirilmiştir. Çalışmaya başlamadan önce kentle ilgili olarak yayımlanmış sikke katalogları taranmış ve her bir sikkeyle ilgili bilgileri içeren fişler hazırlanmıştır. Fişler üzerinde sikkenin fotoğrafi, hangi imparator dönemine ait olduğu, ön ve arka yüz tanımları, yazı,monogram, kontrmark, ağırlık ve çapına yer verilmiştir. Daha sonra bu fişlerin kronolojik ve tipolojik ayırımı yapılmış ve bir düzen içerisinde bir araya getirilmiştir. Bir imparatorun sikke tiplerinden en az bir tanesinin fotoğrafı verilip altında açıklaması yapılmış daha sonra hemen altında hangi katalogdan alındığı verilmiştir. Diğer kataloglardaki benzer sikkeler de hemen altına yazılmış, varsa farkları yanlarında belirtilmiştir. Tezin giriş bölümünde Bithynia bölgesinin, dolayısıyla Nikomedeia kentinin tarihi coğrafyası ve konumu anlatılmaya çalışılmıştır. Katalog kısmında 774 adet sikke incelenmiş ve her sikkenin tanımlaması yapılmış, daha sonraki bölümde katalogda yer alan sikkelerinin arka yüz betimlerine göre saptanan 55 farklı tip incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise tezin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. ABSTRACT The purpose of the present master thesis is making clear the history of the city. The coins of Nikomedeia, one of the city in Bithynia Region, in which are coined during the Roman Republic and the Roman Empire Periods, are came together the coins' corpus by making use of the printed catalogues in the frame of this purpose. The printed catalogues of coins are researched and information cards are prepared for each coin before starting the work. The photograph of coin, the period, the descriptions of back and front faces, inscription, monogram, countermark, weight and diameter are written on information cards. The chronological and typologicalIV separation of information cards is done as following, and they are came together in one order. Photograph of at least one coin type of an Emperor with its explanation below and the information about catalogue is presented under the explanation. Similiar coins from the other catalogues are written just below of it and their differences if any are determined on their sides. The historical geography and the location of the Bithynia Region and owing to Nikomedeia is tried to present in the introduction section. Number of 774 coins are researched and each coin is identified in the catalogue section and 55 different types of coins, which are determined according to their back faces' description in the catalogue, are researched in the following section. A general assesment of the thesis is presented in the conclusion section.