Azerbaycan petrolü ve Hazar'ın statüsü
Azerbaijan oil and status of Caspian sea
  1. Tez No: 104782
  2. Yazar: ADIL ISLAMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Oz Araştırmada konu üç bölüm olarak ortaya konulmuştur. Dünya petrol üretilen belli- başlı bölgeler içnde Azerbaycan petrolünün yeri büyüktür. Azerbaycan petrol sektörü XX Yüzyılın başlarında dünya petrol üretiminin önemli kısmını elinde bulundurmasına bakmayarak sonralar düşüş yaşamış ve Rusya petrol sektörü içinde de yerini kaybetmeye başlamıştır. Ama son yıllarda yeni keşfedilen yataklar Azerbaycan petrol sektörünün önemini arttırmıştır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Kafkasya'da yeni devletler yaranmış ve kendi politikalarını oluşturmağa çalışmışlar. Hem geostratejik yeri, hem de büyük petrol kaynaklarına sahip olmasıyla Azerbaycan dikkat merkezine çevrilmiştir. Azerbaycan petrollerinden pay almak için Rusya, Iran, ABD, Türkiye gibi devletler Azerbaycan'a bazen yakınlaşmakta bazen ise onu baskı altında tutmak istemektedirler. Bu devletlerden her biri petrolün geçiş yolunu elinde bulundurmak için çaba harcamakta ve kendi yollarını dikte etmeye çalışmaktadırlar. Bu yollar arasında Bakü-Ceyhan boru hattı hem Azerbaycan hem de Türkiye bakımından daha kabuledilirdir. Bu hat güvenlik açısından da diğerlerinden üstündür. Azerbaycan petrolünün büyük kısmı Hazar Denizin'de bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki Hazar'ın Statüsü Azerbaycan için önem taşımaktadır. Hazar'ın Deniz veya Göl olarak kabul ettirilmesi Azerbaycan'ın tüm petrol yataklarının elinde bulundurulmasına imkan verecektir. Ama Rusya'm savunduğu“Kapalı Su Havzası”olarak tanımlanan Hazar'da Azerbaycan birçok yataklarını kaybedecektir.. Tüm bunları dikkate alarak Azerbaycan kendi çıkarları doğrultusunda politika izlemelidir.
Özet (Çeviri)
Abstract The subject in the research is represented in three parts. Azerbaijan is one of important region among the world largest oil regions. In the first years of XX century Azerbaijan oil sector was producing impotant part of world oil. Then it was in fall and lossed its place in the Russia oil sector. But new discovered sources make the Azerbaijan oil more and more impotant. After the collapse of Soviet Union emerged new countries in the Caucasus and all of them is trying to become decision-maker countries. Becaus of the jeostratejik place and owned large oil sources Azerbaijan become the impotant country in the Caucasus. To get share from oil the countries such as Russia, USA, Iran, Turkey sometimes become close to Azerbaijan, but sometimes put pressure on. All of this countries is trying to control the route of oil and for it, each other dictate their own route. One of this route is Baku-Ceyhan and this route is available for Azerbaijan and Turkey. This route is more security than others. The large part of Azerbaijan oil is situated in Caspian Sea. That is why Caspian status is very impotant for Azerbaijan. The Caspian as a Sea or Lake is available for Azerbaijan. Because, by this way Azerbaijan will protect all of its oil sources. But if the Caspian status will be a“ Close watter bassein ”, as want it Russia, Azerbaijan will loss the impotant part of oil sources. Take into consideration all of it Azerbaijan must observe the politics in its own interest direction. u